Ազգայինի համն ու հոտը կրթօջախի հարկի տակ
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից առաջին անգամ հոկտեմբերի 17-ը հայտարարվել է ոչ նյութական մշակութային ժառանգության միջազգային օր։ Միջազգային օր հռչակվելու հանգամանքը մեզ՝ հայերիս, եւս մեկ անգամ հիշեցնում է ոչ նյութական մշակութային ժառանգության կարեւորության մասին։ Ծեսերը, արհեստները, ժողովրդական բանահյուսությունը մեզ են փոխանցվում սերնդեսերունդ։ Դրանք արժեքներ են, որոնց պահպանումն ու կրումը մեր լինելիության հիմքն են։ Եվ շատ էական է ոչ նյութական մշակութային ժառանգության կրողը լինելու հանգամանքը կարեւորելը, այդ ժառանգությունը սերունդներին փոխանցելը։
Այս համատեքստում էր հոկտեմբերի 17-ին «Քաջարանի արհեստագործական պետական ուսումնարան» ՊՈԱԿ-ում կազմակերպված միջոցառումը։ Այն նախաձեռնել էր «Խոհարարական գործ» մասնագիտության վարպետ Հասմիկ Պապյանը։ Ուսումնարանի ճեմասրահը միջոցառման հյուրերին անմիջապես գերեց ինքնատիպ ձեւավորմամբ։ Փոքրիկ թանգարան-անկյունը դուր եկավ ներկաներին. խնոցի, ճախարակ, երկանք, գյուղատնտեսական գործիքներ, ձեռագործ աշխատանքներ, հայկական խոհանոցը ներկայացնող ուտեստներ։ Հասմիկ Պապյանի նախաձեռնությունից ոգեւորված՝ խոհարարական խմբի ուսանողները ջանք չէին խնայել օրվա խորհուրդը հավուր պատշաճի ներկայացնելու։ Կազմակերպիչը հրավիրվածներին ներկայացրեց Սյունիք աշխարհը՝ կոլորիտային առանձնահատկություններով։
Քաջարանի արվեստի դպրոցի սաները ազգային երգ ու պարով համեմեցին միջոցառումը։ Հոգեւոր հովիվ տեր Շիրակը բարձր գնահատեց կատարված աշխատանքը՝ շեշտելով այն դրական, ուսանելի ազդեցությունը, որը անպայման կկրի ներկա սերունդը՝ արժեւորելով ազգայինը։ Մեծ է ուսուցչի դերը սերնդի մեջ կրթության հանդեպ սեր սերմանելու գործում։
Քաջարանի արհեստագործական պետական ուսումնարանում վարպետ Հասմիկ Պապյանի սերը, նվիրումը իր մասնագիտությանը տեսանելի է ու արժանի գովեստի։ Նրա դասավանդած խմբում դասաժամերը անցնում են հետաքրքիր, իսկ մասնագիտության գրավչությունը ուսումնարան կբերի շատերին։