Բանակում չծառայած քաղաքացիներին քրեական պատասխանատվությունից ազատելու գումարի չափը հնարավոր է նվազի․ Հայկ Սարգսյան
27 տարին լրացած և պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիներին քրեական պատասխանատվությունից ազատելու մասին օրենքի նախագծի վերաբերյալ բազմաթիվ բողոքներ եմ ստացել, որ գումարի չափը բավականին բարձր է և խնդրում են վերանայել։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 14-ին, հրավիրված մամուլի ասուլին հայտնեց նախագծի հեղինակ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը։
Նա ասաց, որ առաջիկայում Պաշտպանության և անվտագության մշտական հարցերի հանձնաժողովում հարցը կքնարկեն և կվերանայեն առաջարկվող գումարի չափը։
«Առաջիկայում հարցը քննարկենք և, եթե հնարավոր է, գումարի չափը կնվազի, բայց ոչ էական չափով։ Սակայն, ես հակված եմ, որ բոլորովին չծառայելու դեպքում արժեքը մնա նույնը՝ 15 մլն դրամ։ Հնարավոր է 1 ամիս ծառայեն, հետո գումարը նվազեցնենք, պետք այնպես անեք, որ խրախուսենք, որպեսզի գոնե մեկ ամիս ծառայեն»,- կարևորեց Սարգսյանը։
Հիշեցնենք, որ ՔՊ-ական պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը շրջանառության մեջ է դրել օրենքի նախագիծ, որը հնարավորություն կտա 27 տարին լրացած և պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիներին ազատվել քրեական պատասխանատվությունից։
Նախագծով սահմանվում է, որ 27 տարին լրացած և պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիները կարող են երկու տարի ժամկետով ծառայել բանակում, ծառայել 1 տարի և պետբյուջե վճարել 2.5 մլն դրամ, ծառայել 6 ամիս ժամկետով և պետբյուջե վճարել 5 մլն դրամ, ծառայել 1 ամիս ժամկետով և պետբյուջե վճարել 10 մլն դրամ, և վճարել 15 մլն դրամ եւ չծառայել ընդհանրապես: