Բաքուն պահանջում է Սյունիքով ճանապարհ՝ առանց մաքսային հսկողության. Հայաստանը պնդում է ճանապարհների ինքնիշխանության սկզբունքը
15.12.2023 14:45
Ի՞նչ բանավեճ կա Նախիջևանը Ադրբեջանին կապելու կոնկրետ եղանակների շուրջ, ինչի մասին «Ազատությանը» տված հարցազրույցում խոսեց Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը։ Արդյո՞ք Բաքուն կրկին պնդում է Հայաստանի տարածքով արտատարածքային միջանցք ստանալու գաղափարը, որի շուրջ էլ բանավեճը շարունակվում է։ Հայաստանի արտգործնախարարությունն այս հարցերն առայժմ անպատասխան է թողել։
Նախօրեին Շառլ Միշելն ասել էր, որ թեև Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, թե Հայաստանի նկատմամբ տարածքային նկրտումներ չունի, բայց հաղորդակցության ուղիների բացման հարցում կան տարաձայնություններ։
«Իրականում, եթե իսկապես ստույգ լինենք, բանավեճ կա Նախիջևանը Ադրբեջանին կապելու կոնկրետ եղանակների շուրջ, Իլհամ Ալիևը բազմաթիվ անգամ վստահեցրել է, թե տարածքային որևէ պահանջ չունի Հայաստանի նկատմամբ, բայց Նախիջևանին կապվելու եղանակների շուրջ բանավեճ կա, և պետք է վստահ լինել, որ այդ եղանակները հարգում են Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու օրենսդրությունը»։