«Բարի լույս, Կապան»
26.06.2025 11:35
Պարզ ու անմիջական այս խորագիրն էր կրում երգիչ-երգահան Գագիկ Գրիգորյանի մենահամերգը, որ տեղի ունեցավ Կապանի մշակույթի կենտրոնի մեծ համերգասրահում։ Երաժշտական-համերգային գործունեությունը Գագիկը սկսել է 1993 թվականին՝ պատերազմական տարիներին՝ հիմնադրելով «Արմենիա» համույթը։ Խումբը նախ՝ ներկայացավ կապանցի հանդիսականին, հետո՝ ելույթ էր ունենում Սյունիքում տեղակայված զորամասերի մարտիկների համար։ Ամիսներ հետո համերգային ելույթների աշխարհագրությունն ընդլայնվեց, որն ընդգրկեց սահմանամերձ այլ վայրեր՝ Տավուշից մինչև Հորադիզ։ «Արմենիայի» ելույթները միշտ հնչել են համաքաղաքային միջոցառումների, ամենատարբեր հանդիսությունների ժամանակ։ Այս անգամ Գագիկը հանդես եկավ հեղինակային, ինչպես նաև ազգային-հայրենասիրական  երգերով։
Վերջում շնորհակալություն հայտնեց համերգի կայացմանը նպաստած անձանց և կազմակերպություններին և դահլիճում գտնվող հանդիսականին «Ելույթ եմ ունեցել լեփ-լեցուն մարզադաշտում և համերգասրահներում, բայց այսօր եթե հինգ հանդիսատես էլ լիներ դահլիճում, միևնույն է՝ հանդես էի գալու», - ասաց երգիչը։
Համերգին տոնական երանգներ հաղորդեցին Կապանի մշակույթի կենտրոնի «Նարին» պարային համույթի կատարումները (գեղարվեստական ղեկավար՝ Նարինե Մովսիսյան)։