Mark Marovic ֆեյսբուքյան օգտատերը «Սյունյաց երկրին է» ներկայացրել Haykakan hamaynq ֆեյսբուքյան օգտատիրոջ նամակը, ով կիսվել էր նաեւ Մեղրի Բլոգ ֆեյսբուքյան էջում 2020 թ. հունվարի 13-ին, որը ներկայացնում ենք ստորեւ:
Մեծարգո պարոն Փաշինյան, Ձեզ է դիմում Մեղրիի խնդիրներն իրենը համարող, այդ խնդիրներով ապրող շարքային քաղաքացին` ցանկանալով Ձեր ուշադրությունը հրավիրել Մեղրու ԲԿ-ի վրա:
Մեղրի խոշորացված համայնքի  միակ ԲԿ-ն ղեկավարում է Լուսինե Վարդանյանը: Վերջինս երդվյալ հանրապետական, հայտնի Ծաղիկ Վարդանյանի (բժշկական օգնության քաղաքականության վարչության պետ) քույրն է: Ծաղիկ Վարդանյանը  ԱՆ-ում պաշտոն ստացավ ՀՀԿ-ի բարգավաճման գործում ունեցած մեծ ավանդի համար, որի համար  չգիտես ինչու դեռ այսօր էլ փակ դռներ չկան:
Բողոքս համայնքի միակ ԲԿ-ի տնօրենի աշխատելաոճի վերաբերյալ է, ով  կաշառակերությունն ու մասնագիտական միջակությունը  դարձրել է որպես կայուն ապրելակերպ:
Շահագործելով պաշտոնական  դիրքը` Մեղրիի  ԲԿ-ի տնօրենը բուժհաստատությունում ստեղծել է աշխատանքային հակաօրինական պայմաններ: ԲԿ-ի յուրաքանչյուր աշխատակից ունի  աշխատանքային պայմանագիր, որում նշված է աշխատաժամանակը: Սակայն բուժաշխատողները աշխաtում են օրենքով սահմանած աշխատաժամանակից առավել` առանց ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքով սահմանված հավելավճարի: Փոխարենը բուժհաստատության տնօրենը բուժաշխատողներին դրդում է անօրինական քայլերի՝ այն է, բուժհաստատություն դիմած հիվանդից կանխիկ գումար շորթելու պահանջով լրացնել օրինական   հավելավճարի չվճարվածը: Այս ամենի արդյունքում բուժաշխատողը իր կամքից անկախ փաստորեն դառնում է տնօրինության կոռումպացված  քայլերի զոհ, իսկ տնօրենին հակադրվելու դեպքում էլ բուժաշխատողը զրկվում է աշխատանքից: Անհրաժեշտ գումարի դիմաց տնօրենի անմիջական հրահանգով կատարվում է անաշխատունակության թերթիկների ազատ առք ու  վաճառք, իսկ շտապօգնության կեղծ կանչերին էլ չափ ու սահման չկա:
Ցավոք անաշխատունակության թերթիկ է տրամադրվում ոչ միայն քաղաքացիներին, այլեւ բուժաշխատողներին, բայց արդեն ոչ թե իրենց ցանկությամբ, այլ տնօրենի պահանջով:
Արդեն երկու (կամ ավելի) տարի է, ինչ ինֆեկցիոն բաժնի  (բարեբախտաբար լիարժեք առողջ) աշխատակիցներին հարկադրաբար, իրենց կամքին հակառակ անաշխատունակության թերթիկ է տրամադրվում:
Հարգարժան վարչապետ, իմ ձեռքի տակ գտնվում է մի փաստարկ, որտեղ ակնհայտ երեւում է Մեղրիի ԲԿ-ի տնօրենի անօրինական գործունեության  ողջ ընթացքը, որտեղ նա` օգտագործելով պաշտոնական դիրքը, հարկադրաբար փողերի լվացման գործընթացի մեջ է ներքաշել շտապ օգնության վարորդ Գ. Հայրապետյանին: Ըստ փատաթղթերի` Հայրապետյանը հոկտեմբերին ստացել է ստացիոնար բուժօգնություն պետության հաշվին՝ միաժամանակ կատարելով իր աշխատանքային պարտականությունները: Նրա համար բացել է կեղծ հիվանդության  պատմության թերթիկ, բայց միաժամանակ հերթապահության ուղեգրերի  մեջ փաստացի  Հայրապետյանը կատարել է իր աշխատանքային պարտականությունները: Կցված փաստաթղթերը կհրապարակեմ հաջորդիվ:
Վերը նշված փաստարկը  տնօրենի  օրինախախտումների  ընդհամենը մեկ օրինակն է: Մեծարգո վարչապետ, Մեղրիի ԲԿ-ի տնօրենի օրինախախտումները բացահայտելու համար անհրաժեշտ է վերադաս պատասխանատու մարմինների անհապաղ միջամտությունը, կրկնում եմ` անհապաղ միջամտությունը, որի արդյունքում բուժ հաստատության աշխատակիցներն էլ անձամբ կվկայեն վերը նշվածիս ողջ եղելությունը:
Լիահույս եմ, որ նման դեպքերին ընթացք տալն ու բացահայտումները կխթանեն Նոր Հայաստանի առաջընթացին: