«Բացի իրանցի վարորդներից, չենք ունեցել դեպք, որ այնտեղով երթևեկեն հայկական մեքենաները»
19.01.2022 15:31
«Բացի իրանցի վարորդներից, չենք ունեցել դեպք, որ այնտեղով երթևեկեն հայկական մեքենաները»,- այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե Գորիս-Կապան ճանապարհով որ մեքենաներն են երթևեկում։
Անդրադառնալով ադրբեջանցիների տեղադրած մաքսակետին, Բադասյանն ասաց, որ հայկական կողմը իրանական զրո մեքենան է կորցնում դրա հետևանքով, քանի որ մաքսազերծման գործընթացն սկզբից մինչև վերջ տեղի է ունենում ՀՀ-ում։ «Մենք զրո մեքենա ենք կորցրել, որովհետև բոլոր մեքենաները մուտք են գործել ՀՀ սահման՝ Մեղրիի անցակետով Ագարակ»,- ասաց նա։
Ըստ Բադասյանի՝ իրանական բեռնատարներն ավելի շատ տեղաշարժվում են Տաթև-Աղվանի ճանապարհով, իսկ եթե նախընտրում են Գորիս-Կապան ճանապարհն, ավելի գումար են ծախսում։ «Մեր այլընտրանքային ճանապարհն ունի ճիշտ այն խնդիրները, որոնք ուներ ձեր վկայակոչած ճանապարհը։ Բայց իմ գնահատմամբ, նաև հոսքը դիտելով, երեք անգամ անցնելով այդ ճանապարհով, ես համոզվել եմ, որ բեռնատարներն անցնում են։ Ընդ որում, ամենամեծ ծավալ ունեցող բեռնատարներն անցնում են։ Եվ եթե ՏԿԵ նախարարության քաղաքականությանը հետևեք, խոսվում է նոր ճանապարհի մասին, որը կմիանա, և այդ ոլորաններն ընդհանրապես կշրջանցվեն։ Կարծում եմ՝ դրա շնորհիվ ամբողջությամբ հարցը կփակվի, և այնտեղով որևէ հոսք չի լինի»,- ասաց Բադասյանը։