«Բայդենի վարչակազմն է ճնշում գործադրել». Ցուկերբերգը խոստովանություն է արել Facebook-ում գրաքննության մասին
Ամերիկյան Meta կորպորացիայի ղեկավարը (Ռուսաստանում արգելված է որպես ծայրահեղական կազմակերպություն) Մարկ Ցուկերբերգը խոստովանել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը ճնշում է գործադրել իր վրա՝ ընկերության սոցիալական ցանցերում բովանդակությունը գրաքննելու համար։
Meta-ի ղեկավարի նամակն ուղղված է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի դատական ​​հանձնաժողովի նախագահ Ջիմ Ջորդանին, և կոմիտեն այն տարածել է X սոցիալական ցանցի իր էջում։
Ինչպես գրում է Ցուկերբերգը, Բայդենի վարչակազմի պաշտոնյաները 2021 թվականին «բազմիցս ճնշում են գործադրել» կորպորացիայի վրա՝ «գրաքննելու COVID-19-ի հետ կապված որոշակի բովանդակություն, ներառյալ հումորն ու երգիծանքը, և մեծ դժգոհություն են հայտնել, երբ մենք համաձայն չենք»:
Բովանդակությունը հեռացնելու որոշումը, սակայն, մնաց հարթակի վրա, ասում է Meta-ի ղեկավարը։
«Կարծում եմ, որ կառավարության ճնշումը սխալ էր, և ես ափսոսում եմ, որ մենք ավելի բացահայտ չենք արտահայտվել այս մասին… Ես համոզված եմ, որ մենք չպետք է փոխզիջենք մեր բովանդակության չափանիշները որևէ վարչակազմի ճնշման պատճառով», – գրում է Meta-ի ղեկավարը խոստանալով դիմակայել հետագա նման փորձերին։
Ցուկերբերգը նաև խոստովանել է, որ զսպել է իր վերահսկողության տակ գտնվող հարթակներում Սպիտակ տան ներկայիս ղեկավարի որդու՝ Հանթեր Բայդենի նոթբուքի բովանդակության մասին պատմվածքի տարածումը, որը կարող է ցույց տալ նրա մասնակցությունը թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, հանցագործությունների և մարմնավաճառության ոլորտում։
Նա այս որոշումը բացատրեց պատմությունը փաստացի ստուգելու անհրաժեշտությամբ, մինչև որի ստուգումը բովանդակության տարածումը սահմանափակ էր։ Այժմ, ըստ Ցուկերբերգի, Meta-ն «փոխել է քաղաքականությունն ու գործընթացները՝ ապահովելու համար, որ դա այլևս չկրկնվի»:
Ամերիկացի միլիարդատեր Իլոն Մասկը «X» սոցիալական ցանցում Ցուկերբերգի խոստովանությունը մեկնաբանել է այսպես.
The Wall Street Journal-ը անցյալ հուլիսին գրել էր, որ Facebook-ը Սպիտակ տան ճնշման պատճառով ջնջել է կորոնավիրուսի արհեստական ​​ծագման մասին հաղորդագրությունները՝ վկայակոչելով ընկերության ներքին նամակագրությունը, որը ստացել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի դատական ​​հանձնաժողովը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ամերիկացի օրենսդիրները ընկերությունից պահանջել են տվյալներ Facebook-ի բովանդակության գրաքննության գործիքների վերաբերյալ ներքին նամակագրության վերաբերյալ։
Fox News հեռուստաալիքը հայտնել է, որ ի պատասխան հարցումի՝ ընկերությունը տրամադրել է ավելի քան 50 հազար էջ փաստաթղթեր, սակայն, ըստ աղբյուրների, ներկայացված փաստաթղթերից և ոչ մեկը չի պարունակում կոնգրեսականներին հետաքրքրող Meta-ի ներքին հաղորդակցությունների վերաբերյալ տվյալներ։
*Meta-ի (Ֆեյսբուք և Instagram սոցիալական ցանցեր) գործունեությունը Ռուսաստանում արգելված է որպես ծայրահեղական: