Բեմահարթակում «Հորովել» երգի-պարի անսամբլն էր
Լոռվա անկրկնելի կոլորիտը մարզկենտրոն Կապան էր բերել Վանաձորի երգի-պարի «Հորովել»  պետական անսամբլը (գեղարվեստական ղեկավար և մեներգիչ Արմեն Ներսիսյան, գլխավոր բալետմայստեր Արայիկ Գևորգյան, գործիքային մասի ղեկավար, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Էլմիրա Կրոյան): Պարային, երաժշտական այդ կոլեկտիվի մենահամերգը կապանցիներին մեկուկես ժամ կտրեց առօրյա հոգսերից: Անսամբլը ներկայացրեց ոչ միայն ազգային պարեր, այլ պարային բեմադրություններ՝ «Գյուղական պատկերներ», Թումանյանի «Սուտլիկ որսկանը», «Լոռվա հարսներ» և այլն: Հնչեցին նաև ժողովրդական, ազգային երգեր՝ անսամբլի մեներգիչների կատարմամբ: Անսամբլի գործիքային մասի կատարմամբ հնչեց Գրիգոր Հախինյանի «Տոնականը»:
Անսամբլի գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Ներսիսյանի փոխանցմամբ՝ երգի-պարի այդ կոլեկտիվը հիմնադրվել է անցյալ դարի 50-ական թվականներին՝ որպես ինքնագործ խումբ, իսկ 1972-ից պետականի կարգավիճակ ստացավ: Այդ ժամանակվանից սկսած անսամբլի հետ աշխատել են հայտնի բալետմայստերներ Խաչիկ Մարգարյանը, Վանուշ Խանամիրյանը, Արտյուշա Կարապետյանը, իսկ գեղարվեստական ղեկավարը ՀՀ ժողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր Գրիգոր Հախինյանն էր:
Կապանում հանդես էին գալիս առաջին անգամ և տպավորված էին հանդիսականի ջերմ ընդունելությունից:
Համերգին մասնակցում էին Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանը, Իրանի Իսլամական Հանրապետության գերագույն հյուպատոսարանի հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամին, Կապանում Իրանի հյուպատոսարանի աշխատակիցներ, Գուգարաց և Սյունյաց թեմերի առաջնորդներ Հովհան եպիսկոպոս Հովնանյանը, Մակար վարդապետ Հակոբյանը:
«Հորովելը» հանդես կգա նաև Մեղրիում և Քաջարանում: