Բերձորից տեղահանված ընտանիքն իր ապագան Արցախում է տեսնում
Բերձորից տեղահանված և Ստեփանակերտում բնակվող Հարությունյանների չորս հոգանոց ընտանիքը մինչև Արցախյան երրորդ պատերազմը, դեռևս 2001 թվականից ապրում էր Քաշաթաղի շրջանի Սոնասար գյուղում։
Պատերազմից հետևանքով գյուղն օկուպացվեց թշնամու կողմից: Ընտանիքի հայրը պատմեց, որ անդամագրվելով կամավորական ջոկատին, մասնակցել է մարտական գործողություններին, իսկ երկու դուստրերն այդ ընթացքում տարհանվել էին: Պատերազմից հետո նրանք վերադարձան ու հաստատվեցին արդեն Բերձորում, որտեղից օրերս նույնպես ստիպված էին տարհանվել: Այժմ նրանք ապաստանել են Ստեփանակերտի հյուրանոցներից մեկում։
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Մկրտիչ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ Բերձորում մոտ 8 ամիս էր ինչ բնակություն էին հաստատել, երբ վերջին օրադարձություններով պայմանավորված՝ ստիպված էին մինչև օգոստոսի 25-ը տարհանվել։
«Մենք որոշեցինք մնալ Արցախում և տեղափոխվել Ստեփանակերտ։ Այլ չէր կարող լինել, քանի որ այստեղ մեր հողն ու ջուրն է, արյան գնով պահած սահմանը»,-ասում է Մ. Հարությունյանը։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ բռնազավթված Սոնասարում են թողել տարիների իրենց ստեղծածը, տունուտեղը: Գյուղից ընտանիքն միայն հագուստ է կարողացել վերցնել տարհանման ժամանակ։ Բերձորում արդեն հարմարվել էին, տուն գտել, վերադարձած մյուս ընտանիքների հետ միասնաբար էին հաղթահարում դժվարությունները, օգնում էին միմյանց, ով ինչով կարող է: Տեղահանվածներին տրամադրվող աջակցության պետական ծրագրերից օգտվել է միայն ընտանիքի հայրը, իսկ երկու դուստրերն ու 2-ամյա թոռնիկը շահառու չեն հանդիսանում։ Այնուամենայնիվ, 3 անգամ սեփական տնից զրկված Մկրտիչը չի հուսահատվում, ինչպես ինքն է շեշտում. «Սա մեր հողն է, ուրիշ տեղ չեմ կարող ապրել»։
Դուստրը՝ Գայանեն, խոսելով առաջիկա ծրագրերի մասին, ասում է, որ կցանկանար բանակում ծառայել, դիրքեր բարձրանալ ու միանալ հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործին։
«Մի քանի անգամ կամավորագրվել ու բարձրացել եմ դիրքեր։ Հիմա էլ, երբ անհրաժեշտություն լինի, կգնամ»,-հավաստիացնում է նա։
Ընտանիքի անդամները ներկայում աշխատանք ու ապրուստի միջոց չունեն: Փնտրում են: Նշում են, որ ընդհանուր առմամբ դժվար է, բայց չեն հուսահատվում: Հույսով սպասում են, որ շուտով կունենան իրենց սեփական տանիքը՝ անպայման հենց Արցախի գյուղերից մեկում ու կզբաղվեն գյուղատնտեսությամբ։