«Բիզնես կարողությունների զարգացում» թեմայով երկրորդ դասընթացը Սիսիանում
Սյունիքի մարզի հաշմանդամների «Խարիսխ» ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ Սիսիան քաղաքում նոյեմբերի 15-18 մեկնարկեց ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության կողմից ֆինանսավորվող «Ապագան մերն է-2» ծրագրով նախատեսված «Բիզնես հմտությունների զարգացում» թեմայով քառօրյա դասընթացը:
Ծրագիրը նպատակ ուներ զարգացնել համապատասխան հմտություններ Սյունիքի եւ հարակից չորս մարզերի 25 մասնակցի՝ 18-30 տարեկան հաշմանդամ եւ սոցիալապես անապահով երիտասարդների մեջ:
Սիսիան են ժամանել հինգ մարզի երիտասարդներ, ովքեր ունեն սեփական բիզնես հիմնելու հմտությունների պակաս:
Երիտասարդները համատեղ փորձեցին դասընթացի օգնությամբ հասկանալ ձեռներեցության այն հմտությունները, որոնք կարելի է ձեռք բերել ոչ ֆորմալ կրթական մեթոդներով: «Ապագան մերն է-2» ծրագիրը միտված է Սյունիքի, ԼՂՀ-ի, Կոտայքի, Շիրակի եւ Վայոց ձորի մարզերի սակավաշարժ երիտասարդության շրջանում խթանելու պրոակտիվ դիրքորոշումը սեփական ապագայի եւ համայնքի զարգացման հարցում:
Քառօրյա դասընթացի ընթացքում Սիսիան ժամանած հյուրերի առօրյան ավելի հետաքրքիր դարձնելու համար ամեն օր ընդունում էինք նաեւ հյուրեր:
Առաջին օրը երիտասարդներին հյուրընկալվեց բանաստեղծուհի եւ ասմունքող Աննա Կոստանյանը, ով չքնաղ եւ անմոռաց երեկո պարգեւեց մասնակիցներին: Երեկոյան լսարանը լցրեց սեւակյան եւ սահյանական տողերով:
Բոլորի անունից շնորհակալություն եմ հայտնում Աննային, ով իր տարելիցի տորթը կիսեց մեր երիտասարդների հետ:
Հաջորդ երեկոյան երիտասարդներին հյուր էր եկել «2016թ. տարվա լավագույն նկարչուհի» ճանաչված, մեր համաքաղաքացի Արգինե Սահակյանը: Հյուրերն արեցին ամեն ինչ, որ երեկոն դարձնեն հաճելի, գեղեցիկ եւ անմոռաց: Ցուցադրվեց ապրիլյան պատերազմում նահատակված հերոս տղաների մասին պատմող «Սիսական ջոկատ» եւ «Պարում են Արգինե Սահակյանի կտավները» ֆիլմերը:
Այնուհետեւ մեզ հյուրընկալվող օջախի հարկի տակ կազմակերպեցինք դիսկոտեկա՝ «պարում են բիզնեսմենները» խորագրով: Բոլորիս հիշողության մեջ միշտ կմնան մեզ պարգեւած անչափ ուրախ եւ անկեղծ պահերը:
Վերջին օրն էլ ունեցանք հերթական անակնկալ հյուրը՝ ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունից Արմինե Պետրոսյանը, ում էլ խնդրեցինք մասնակիցներին հանձնել համապատասխան հավաստագրերը:
Ցավոք, ամեն լավ բան ունի վերջ: Իսկ ամեն ինչի վերջ մի նոր բանի սկիզբ է: Մասնակիցները բաժանվեցին՝ ակնկալելով հաջորդ անգամ կրկին հանդիպել նույն թիմով: