Բողոքի ցույց անցկացնող Բրազիլիայի բնիկները ներխուժել են COP30-ի անցկացման վայր
Երեքշաբթի Բրազիլիայի Բելեմ քաղաքում երեկոյան բնիկ ցուցարարները «Մեր անտառները չեն վաճառվում» գրությամբ պաստառներով գրոհել են COP30 կլիմայական բանակցությունների անվտանգության կենտրոնը։ Նրանք թափահարում էին ձախակողմյան բրազիլական երիտասարդական շարժման՝ «Խունտոս» անվանումով տարբերանշանով դրոշներ, հաղորդում է BBC-ն։
ՄԱԿ-ի անվտանգության աշխատակիցները գոռում էին պատվիրակներին՝ անհապաղ լքել միջոցառման վայրը։ ՄԱԿ-ը BBC News-ին հայտնել է, որ միջադեպի հետևանքով անվտանգության երկու աշխատակիցներ թեթև վնասվածքներ են ստացել։
ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ Բրազիլիայի և ՄԱԿ-ի իշխանությունները հետաքննում են միջադեպը։
COP30-ի բանակցություններին, որոնք տեղի են ունենում նոյեմբերի 10-ից մինչև նոյեմբերի 21-ը, մասնակցում են գրեթե 200 երկրների պատվիրակներ։
Այս տարվա հավաքը տեղի է ունենում Փարիզի կլիմայական համաձայնագրից տասը տարի անց, որով երկրները պարտավորվել են փորձել սահմանափակել գլոբալ ջերմաստիճանի բարձրացումը 1.5 աստիճանով։
Սա առաջին անգամն է, որ համաժողովն անցկացվում է Բրազիլիայում, իսկ բանակցությունները տեղի են ունենում Բելեմում՝ Ամազոնի անտառի եզրին։
Տեղանքի ընտրությունը վիճահարույց որոշում էր մի շարք պատճառներով, մասամբ՝ Ամազոնի բնակիչների պատճառով, որոնցից շատերը բարձրաձայն քննադատում են կլիմայի փոփոխության և անտառահատման պատճառով իրենց տներին հասցված բնապահպանական վնասը։
Բրազիլիան նաև շարունակել է նոր լիցենզիաներ տրամադրել նավթի և գազի համար, որոնք, ածխի հետ մեկտեղ, բրածո վառելիքներ են, որոնք գլոբալ տաքացման հիմնական պատճառներն են։
«Մենք չենք կարող փող ուտել, մենք վրդովված ենք անձրևային անտառներում տեղի ունեցող իրադարձություններից», - ասել էր Տուպինամբա համայնքի բնիկ առաջնորդը։