Բժիշկ Սիրակ Սիրականյան. իր գործի գիտակն ու նվիրյալը
Ամուսնուս՝ Սամվել Շիրինյանին, Տեղ գյուղից ծայրահեղ վատ վիճակում հասցրել ենք Գորիսի բժշկական կենտրոնի վիրաբուժական բաժին՝ որովայնի սուր ցավերով: Անմիջապես կատարվել են համապատասխան հետազոտությունները, ինչի արդյունքում հաստատվել է ախտորոշումը՝ սուր գանգրենոզ պերֆորատիվ ապենդիցիտ, տարածում պերիտոնիտ:
Առաջին իսկ պահից հիվանդանոցում արժանացանք պատշաճ հոգատարության Սիրակ Սիրականյանի կողմից, ով Սիսիանի բժշկական կենտրոնի վիրաբուժական բաժանմունքի վարիչն է, եւ այդ օրերին ժամանակավորապես հրավիրվել էր Գորիսի բժշկական կենտրոն (ի դեպ, Սիրակ Սիրականյանը Երիտասարդ բժիշկների հայկական ասոցիացիայի անդամ է եւ Սյունիքի մարզում ԵԲՀԱ-ի գործունեության համակարգողն ու պատասխանատուն):
Նույն գիշերը կատարվել է վիրահատություն, որը, շնորհիվ բժիշկ Սիրակ Սիրականյանի պրոֆեսիոնալ գործելակերպի ու բարձր պատասխանատվության, բարեհաջող ավարտ է ունեցել: Եվ ամուսինս դուրս է եկել օրհասական վիճակից:
Հիմա մենք տանն ենք: Եվ հետադարձ հայացք ձգելով դժվարին այդ ժամերին ու մեր ապրումներին՝ վերստին հիշում ենք բժշկին ու երախտագիտությամբ լցվում նրա հանդեպ: Փաստորեն կանգնած էինք կյանքի ու մահվան խնդրի առջեւ, եւ բժիշկն ամուսնուս կյանք պարգեւեց:
Գնահատության արժանի է Գորիսի բժշկական կենտրոնի նորանշանակ տնօրեն Սամվել Աֆանդյանի վերաբերմունքը հիվանդների եւ հատկապես ազատամարտիկների հանդեպ, իսկ ամուսինս Արցախյան ազատամարտի մասնակից է, 2-րդ խմբի հաշմանդամ:
Իմ, նաեւ ամուսնուս ու ընտանիքիս մյուս անդամների անունից անկեղծ շնորհակալություն եմ հայտնում Սիրակ Սիրականյանին եւ բժշկական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Աֆանդյանին՝ հիվանդանոցում նման մթնոլորտ ապահովելու, ինչպես եւ բժշկական բարձրորակ ծառայություն մատուցելու համար:
Էլվերա Շիրինյան (Հայրապետյան)