Չարենցը՝ Միքայել Մազմանյանի հուշերում․ ճարտարապետի օրագիրը
«Չարենցի ձայնը տենորային էր: Նա խոսում էր բարձր նոտաներով ու բարձրաձայն, ավելի գյուղացու, քան քաղաքացու ինտոնացիայով: Մի բան ասելուց առաջ ցուցամատը մեկնում էր առաջ, գլուխը՝ հետ տանում, հոնքերը՝ բարձրացնում, ապա՝ արտասանում խոսքերը: Խոսակցության ժամանակ շատ էր դիմում ձեռների շարժումներին և ուներ հարուստ միմիկա»,- այսպես է նկարագրում Միքայել Մազմանյանը Չարենցին իր օրագրում։
Ճարտարապետի և բանաստեղծի մտերմությունը սկիզբ է առել երիտասարդական, խանդավառ հեղափոխական ռոմանտիզմի տարիներին և շարունակվել մինչև 1930-ականների ստալինյան բռնաճնշումների շրջանը։
Չարենցի դիմանկարը․ Միքայել Մազմանյան 1922թ.
Նրանք ծանոթացել են 1917 թվականի աշնանը, Թիֆլիսում։ Այդ ժամանակ քսանամյա Չարենցի «Դանթեական առասպել» պոեմն արդեն լույս էր տեսել, իսկ տասնութամյա Մազմանյանը մեկ տարի առաջ էր վերադարձել Անիից։ Նա հնարավորություն էր ունեցել Նիկողայոս Մառի արշավախմբի հետ ուսումնասիրելու միջնադարյան հայոց մայրաքաղաքի հարուստ ճարտարապետությունը։ Բազմակողմանի զարգացած և լայն հետաքրքրություններ ունեցող Մազմանյանը դուր եկավ արդեն հայտնի բանաստեղծ Չարենցին։  Սկսվում է նրանց բարեկամությունը, որ հետագայում շարունակվում է նաև համատեղ ձեռնարկների ձևով։
1921 թվականին Մազմանյանը մեկնում է Մոսկվա՝ շարունակելու ուսումը ՎԽՈՒՏԵՄԱՍ-ում (Բարձրագույն գեղարվեստատեխնիկական արվեստանոցներ)։ Այդ տարիներին Մոսկվայում հաճախ էր լինում նաև Չարենցը։
Նա հատուկ հետաքրքրություն ուներ ճարտարապետության հանդեպ։ 1921 թվականի աշնանը Մազմանյանն ու Չարենցը գրեթե ամեն օր միասին են անցկացրել՝ շրջելով Մոսկվայի փողոցներով, այցելելով ցուցահանդեսներ ու գրական երեկոներ։ Չարենցը Մազմանյանին է նվիրել իր «Ուղերձ մեր հանճարեղ վարպետներին» տաղը.