Չինաստանն ամերիկյան ապրանքների վրա 34 տոկոս մաքսատուրքեր կսահմանի
Չինաստանը ներմուծվող ամերիկյան ապրանքների վրա 34 տոկոս մաքսատուրքեր կսահմանի՝ ի պատասխան ԱՄՆ-ի նմանատիպ քայլերի, գրում է South China Morning Post-ը։
Չինական մաքսատուրքերն ուժի մեջ կմտնեն ապրիլի 10-ից, ասվում է Չինաստանի Պետխորհրդի և կաբինետի հայտարարության մեջ։
Պատասխան միջոցները եղան այն բանից հետո, երբ չորեքշաբթի օրը Միացյալ Նահանգները 34 տոկոս մաքսատուրքեր սահմանեց չինական ապրանքների վրա:
Իր պատասխան միջոցառումների շրջանակում Պեկինը նաև արտահանման հսկողություն է սահմանել ամերիկյան 16 ընկերությունների նկատմամբ և դադարեցրել է ԱՄՆ-ի հետ կապված վեց ընկերությունների՝ Չինաստան արտահանման իրավունքները:
Ամերիկյան ևս 11 ընկերություններ, այդ թվում՝ ամերիկյան Skydio անօդաչու թռչող սարքեր արտադրող ընկերություններ, ավելացվել են անվստահելի կազմակերպությունների ցանկում։ Բացի այդ, Չինաստանը լրացուցիչ սահմանափակումներ կսահմանի հազվագյուտ հողային որոշ օգտակար հանածոների արտահանման վրա։
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Պետխորհրդի տվյալներով՝ այս միջոցներն ուժի մեջ կմտնեն ապրիլի 10-ից։
Հինգշաբթի օրը մաքսատուրքերի մասին լուրերը ոչնչացրեցին 2,5 տրիլիոն դոլար ԱՄՆ շուկաներից, որոնք ապրեցին 2020 թվականից ի վեր ամենակտրուկ անկումը: Հայտարարությունը նաև հետևում է հինգշաբթի Չինաստանի առևտրի նախարարությանը՝ դատապարտելով ԱՄՆ նոր մաքսատուրքերի ռեժիմը:
Գերատեսչությունը, մասնավորապես, նշել է, որ Թրամփի մաքսային ռեժիմը սպառնում է բազմակողմ առեւտրային բանակցությունների ընթացքում դժվարությամբ ձեռք բերված  ձեռք բերված հավասարակշռությանը։
«Սա միակողմանի ահաբեկման տիպիկ գործողություն է», - ասել է նախարարությունը՝ կոչ անելով Վաշինգտոնին «անհապաղ չեղարկել մաքսատուրքերը և լուծել ցանկացած վեճ արդար և արդար երկխոսության միջոցով» իր առևտրային գործընկերների հետ։