Չկա ոչ մի խնդիր. իսկ Միքայել Հարությունյա՞նը
ՌԴ նախագահ Պուտինի հետ հանդիպումից հետո Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ հարաբերությունը փայլուն է եւ չկա ոչ մի խնդիր:
Խոշոր հաշվով իհարկե զգալիորեն շոշափելի էր այն, որ Հայաստանի նոր իշխանության պարագայում հայ-ռուսական հարաբերության ճգնաժամի մասին տեղեկությունները առավելապես պայմանավորված էին նախորդ իշխանության շահերով ու թելադրված են այդ իշխանության շրջանակից: Մյուս կողմից իհարկե փորձում էր նաեւ այդ տրամադրությունները օգտագործել Ադրբեջանը՝ իր հերթին ձգտելով ռուսական խողովակներով առաջացնել Հայաստանի նոր իշխանության հանդեպ Պուտինի անվստահությունը:
Նիկոլ Փաշինյանին ըստ երեւույթին հաջողվել է Պուտինի հետ երրորդ հանդիպմանը չեզոքացնել այդ մարտահրավերները:
Սակայն հարաբերության փայլուն լինելու նրա բնորոշման ֆոնին հետաքրքիր է թերեւս Մոսկվա այցի նախօրեին ստացված, ավելի շուտ պաշտոնապես Հայաստանի ոստիկանությունում հաստատված տեղեկությունը, որ Ռուսաստանի իրավապահները հանել են պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանի հանդեպ միջազգային հետախուզումը ՌԴ տարածքում: Հայաստանի ոստիկանությունը հաստատել էր այդ տեղեկությունը:
Այդ առիթով այլ պաշտոնական արձագանքներ դեռեւս չեն եղել, համենայն դեպս Փաշինյան-Պուտին հանդիպման դրությամբ եւ այդ առումով հանդիպումից հետո Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը հարց է առաջ բերում այդ համատեքստում: Իսկ Միքայել Հարությունյանի խնդիրը, որը անցնում է Մարտի 1-ի գործում որպես մեղադրյալ եւ փաստորեն Ռուսաստանի իրավապահները նրա հանդեպ հանելով հետախուզումը, նրան առնում են իրենց հովանու կամ պաշտպանության ներքո:
Այդ կապակցությամբ նաեւ իրարամերժ տեղեկություններ են շրջանառվում, որ Հարությունյանը ՌԴ քաղաքացի է: Առայժմ իհարկե աներկբա հաստատում չկա: Եթե նա ՌԴ քաղաքացի է, ապա այստեղ իհարկե հարցը ստանում է իրավական այլ երանգ, բայց եթե քաղաքացի չէ, ապա ստացվում է, որ Ռուսաստանի իրավապահները կամայական արգելակում են Հայաստանում իրավական գործընթացը, հետախուզվողին այսպես ասած ազատելով պատասխանատվությունից:
Քննարկե՞լ է Նիկոլ Փաշինյանն այդ հարցը ՌԴ նախագահի հետ, թե՞ գերադասել է օրինակ քննարկել միանգամից Ռոբերտ Քոչարյանի հարցը, որին Պուտինը շնորհավորել էր ծննդյան օրվա կապակցությամբ: Թե հարցը շրջանցվել է՝ թողնելով առայժմ զուտ իրավական տիրույթում, թեեւ այստեղ իհարկե լուծումների բացակայությունն անկասկած դառնալու է քաղաքական դիտարկումների առատ աղբյուր: