Չորրորդ բանակային կորպուսի երկու տասնամյակը
(Հոբելյանական զորահանդեսին հրավիրված էր նաեւ «Սյունյաց երկիրը»)
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի չորրորդ բանակային կորպուսը 20 տարեկան է: Հիշարժան տարեդարձին նվիրված զորահանդես տեղի ունեցավ Եղեգնաձորում, որտեղ տեղակայված է զորամիավորումը: Հայաստանի հարավարեւմտյան սահմանները (Սյունիք, Վայոց ձոր) պաշտպանող զորամասերի հիմքի վրա ստեղծված չորրորդ բանակային կորպուսը, որ տարբեր տարիներ ղեկավարել են գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը (այժմ՝ ՀԱՊԿ քարտուղար), գեներալ-լեյտենանտներ Մարտին Կարապետյանը, Արշալույս Փայտյանը, Վալերի Գրիգորյանը, գեներալ-մայորներ Սեդրակ Սարոյանը, Պողոս Պողոսյանը, Կամո Քոչունցը, Անդրանիկ Մակարյանը, անցած երկու տասնամյակի ընթացքում մարտական փառավոր ուղի է անցել, ճանաչվել ՀՀ զինված ուժերի լավագույն զորամիավորում՝ դառնալով հայկական բանակի ամենամարտունակ զորամիավորումներից մեկը:
Զորահանդեսին ներկա էին պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը, գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Օնիկ Գասպարյանը, Վայոց ձորի մարզպետ Հարություն Սարգսյանը, չորրորդ բանակային կորպուսի նախկին հրամանատարներ, գեներալ-լեյտենանտ Արշալույս Փայտյանը, գեներալ-մայորներ Անդրանիկ Մակարյանը, Պողոս Պողոսյանը, այլ բարձրաստիճան զինվորականներ: Մինչեւ զինվորական շքերթը սկսելը ռազմահայրենասիրական երգերով հանդես եկավ ՀՀ պաշտպանության նախարարության «Զորական» անսամբլը: Փողային նվագախմբի հնչյունների ներքո հրապարակ բերվեց ՀՀ զինված ուժերի չորրորդ բանակային կորպուսի մարտական դրոշը:
Զորամիավորման հիշարժան տարեդարձի առթիվ շնորհավորանքի խոսքով ներկաներին դիմեց կորպուսի հրամանատար, գնդապետ Վալերի Քոչարյանը՝ ներկայացնելով զորամիավորման հիմնադրումն ու մարտական ուղին.
«Հիշարժան օր է այսօր, ոչ միայն մեզ, այլ նաեւ ՀՀ զինված ուժերի համար ընդհանրապես, քանզի նշվում է մեր զինված ուժերի զորամիավորումներից մեկի՝ չորրորդ բանակային կորպուսի կազմավորման 20-րդ տարեդարձը: Այս միջոցառման նպատակը հայրենիքի եւ ժողովրդի պաշտպանության համար կազմավորված մեր զորամիավորման մեծարումն է եւ նրա օրինակով ժամանակակիցների դաստիարակումը: Բանակային կորպուսի կազմավորման տարեգրությունը սկսվել է դեռեւս 1989-90-ական թվականներին, երբ Արցախյան շարժմանը զուգընթաց Արարատյան դաշտի եւ մայրաքաղաք Երեւանի դարպասները, Վայոց ձորի եւ Սյունիքի մարզի սահմանամերձ բնակավայրերը հակառակորդի ոտնձգություններից պաշտպանելու համար ստեղծվեցին ինքնապաշտպանական վաշտեր՝ միավորվելով հատուկ գնդի կազմում: ՀՀ պաշտպանության նախարարության կազմավորման սկզբում՝ 1992 թվականին, վերոնշյալ վաշտերը կազմավորվեցին որպես սահմանապահ զորքերի վարչության պարետատներ: Մարտական գործողությունների ընթացքում այդ պարետատները վերակազմավորվեցին որպես մոտոհրաձգային զորամասեր եւ ստորաբաժանումներ՝ համապատասխանաբար Մեղրու եւ Սիսիանի պարետատները՝ Պաշտպանության նախարարության երկրորդ առանձին մոտոհրաձգային գումարտակի կազմում:
Այդ ընթացքում վերոնշյալ զորամասերը մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության արեւելյան սահմանների պաշտպանությանը եւ Մարտակերտի, Լաչինի, Քարվաճառի, Զանգեզուրի, Ֆիզուլիի, Աղդամի, Կուբաթլուի, Հորադիզի ազատագրման մարտերին: Բանակային կորպուսը կազմավորվեց 1997 թվականի հուլիսին: Նրա կայացման գործում արժանի ներդրում ունեցան բանակային կորպուսի առաջին հրամանատար, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, որը շարունակեցին կորպուսի հրամանատարներ, գներեալ-լեյտենանտ Մարտին Կարապետյանը, գեներալ-մայորներ Սեյրան Սարոյանը, գեներալ-լեյտենանտ Արշալույս Փայտյանը, գեներալ-լեյտենանտ Վալերի Գրիգորյանը, գեներալ-մայոր Կամո Քոչունցը, Պողոս Պողոսյանը, Անդրանիկ Մակարյանը»:
Բանախոսը մասնավորապես հայտնեց, որ 2008-2009 ուսումնական տարվա ծառայողական եւ մարտական գործունեության արդյունքներով չորրոդ բանակային կորպուսը երկու անգամ պարգեւատրվել է ՀՀ զինված ուժերի «Լավագույն զորամիավորում» պատվո դրոշով եւ պաշտպանության նախարարության կոլեգիայի փոխանցիկ դրոշով: Հրամանատարը նաեւ փոխանցեց, որ հասարակության տարբեր շերտերի հետ համագործակցության շնորհիվ է բանակային կորպուսը հասել նշանակալի հաջողությունների: Ողջերթի իր խոսքում ավարտին Վ.Քոչարյանը վկայակոչեց մեծն Գարեգին Նժդեհի խոսքերը «Թշնամուն չպիտի պարտվի այն զինվորը, որ անմնացորդ սիրում է իր հայրենի հողը, հայրենիքն ապրում է հայրենասիրությամբ եւ մեռնում նրա պակասից»:
Չորրորդ բանակային կորպուսի 20-րդ տարեդարձի առթիվ բարեմաղթանքի խոսքերով հանդես եկան Վայոց ձորի մարզպետ Հարություն Սարգսյանը, կորպուսի նախկին հրամանատար, Հայաստանում ռուս-հայկական զորքերի միացյալ խմբավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրանիկ Մակարյանը: Երկրապահ կամավորականների միության վարչության նախագահ, Արցախի հերոս Մանվել Գրիգորյանի շնորհավորական ուղերձը ներկայացրեց ԵԿՄ միության վարչության փոխնախագահ Օհան Գեւորգյանը:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի, ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի, չորրորդ բանակային կորպուսի հրամանատարի եւ ԵԿՄ նախագահ, գեներալ-լեյտենանտ Մանվել Գրիգորյանի կողմից մի ստվար խումբ զինծառայողներ արժանացան խրախուսանքների (մեդալներ, պատվոգրեր, դրամական պարգեւներ, անվանական նվերներ):
Այնուհետեւ ողջերթի խոսքերով հանդես եկավ ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Օնիկ Գասպարյանը՝ համոզմունք հայտնելով, որ առաջիկայում եւս չորրորդ բանակային կորպուսը գնդապետ Վալերի Քոչարյանի հրամանատարությամբ կունենա նոր ձեռքբերումներ:
Պահպանիչ աղոթքով հանդես եկավ Վայոց ձորի թեմի առաջնորդ արքեպիսկոպոս Աբրահամ Մկրտչյանը:
Զորահանդեսի ավարտին իրենց մարտարվեստը ցուցադրեցին հետախուզական վաշտի մարտիկները, ելույթ ունեցան գեղարվեստական ինքնագործունեության խմբեր: