Դահլիճը լուռ հիանում էր, թե ինչպես են հոլանդացիները հայրերեն երգում
Քարահունջ բնակավայրի մշակույթի տան դահլիճում տեղի ունեցավ իր տեսակով բացառիկ համերգային ծրագիր՝ նվիրված Կոմիտասի 150-ամյակին։ Հոլանդական «Սլավույ» խումբը երգում էր հայերեն։ Ներկաների համար հուզիչ էր, տեսնել, թե ինչպես են օտարերկրացիները կատարում մեր ժողովրդական երգերը: Հյուրերը երգում էին ճիշտ շեշտադրությամբ, առոգանությամբ՝ զգալով և հասկանալով մեր երգերի իմաստն ու բովանդակությունը: Սա մեծ իրադարձություն էր Քարահունջի համար, դահլիճը 1,5 ժամ լուռ հիանում էր խմբի հիասքանչ կատարումներով: Համերգային ծրագիրը նախաձեռնել էր Հոլանդիայում բնակվող մեր հայրենակից, քանոնահարուհի Ռուզաննա Հակոբյանը, ում ջանքերի շնորհիվ միջոցառումը կայացավ Քարահունջում՝ նպաստելով նաև բնակավայրի մշակութային կյանքի ակտիվացմանը: Խմբին հյուրընկալել և կազմակերպչական աշխատանքները իրականցրել է Գորիսի համայնքապետարանը, միջոցառմանը աջակցել է ՀՀ սփյուռքի և մշակույթի նախարարությունը: