Դասարաններում պետք է ապահովվի առնվազն 18-22 °C ջերմաստիճան. ԱԱՏՄ-ի հորդորակը
Դպրոցներում ու մանկապարտեզներում դասապրոցեսի մեկնարկին ընդառաջ՝ Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը հաղորդագրություն է տարածել՝ հորդորելով ուսումնական հաստատություններին պահպանել ջեռուցման նորմերը։
Դպրոցների ջեռուցման կազմակերպումը եւ օդի ջերմային ռեժիմին ներկայացվող պահանջները սահմանվում են Առողջապահության նախարարի 12-Ն հրամանով, որը ստորագրվել է 2017 թվականի մարտի 28-ին:
Ըստ այդմ, առնվազն 18-22 աստիճան ցելսիուս ջերմաստիճան պետք է ապահովվի դասարաններում, ուսումնական կաբինետներում, դասախոսությունների լսարանում, գրադարանում, բուժկետում (բժշկի կաբինետ), մարզադահլիճի հանդերձարաններում, լաբորատորիաներում, խմբակային պարապմունքների սենյակներում, հանդիսությունների դահլիճում։ Արգելվում է ջեռուցումը վառարաններով։
«Հաստատության ուսումնական սենքերը լիարժեք օդափոխվում են դասամիջոցներին, իսկ ռեկրեացիաները` դասերի ընթացքում: Դասերի ավարտից հետո և դասերից առաջ, ինչպես նաև առաջին ու երկրորդ հերթափոխերի միջև ընդմիջման ժամանակ, կատարվում է սենքերի միջանցիկ օդափոխություն: Միջանցիկ օդափոխության տևողությունը որոշվում է՝ ելնելով եղանակային պայմաններից և համապատասխանում է հավելված 3-ում սահմանված պահանջներին:
Հաստատության շենքերում ապահովվում է օդի հետևյալ ջերմաստիճանը.
Հաստատության մարզադահլիճում դասերի ժամանակ 5 աստիճան ցելսիուսից բարձր արտաքին ջերմաստիճանի պայմաններում բացվում են մեկ-երկու պատուհան: Ավելի ցածր ջերմաստիճանի դեպքում, մարզադահլիճում պարապմունքներն անցկացվում են բաց օդանցքներով, իսկ միջանցիկ օդափոխությունը կատարվում է դասամիջոցների ժամանակ՝ սովորողների բացակայությամբ:
Հաստատության տեխնոլոգիա առարկայի ուսուցման արհեստանոցներում, որտեղ հաստոցների և սարքավորումների վրա աշխատանքը կապված է ջերմության և փոշու արտազատման հետ, տեղադրվում է տեղային արտաձիգ մեխանիկական օդափոխություն»,-նշված է հաղորդագրությունում։