Դատախազը միջնորդեց Միքայել սրբազանին ազատազրկել 2 տարի 6 ամիս ժամկետով
Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին կարող է սպառնալ մինչև 2 տարի 6 ամիս ազատազրկում։ Այսօր դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի նախագահությամբ մեկնարկած լրացուցիչ դատական լսումների ժամանակ նման միջնորդություն ներկայացրեց մեղադրող կողմը։
«Միջնորդում ենք պատիժ նշանակել՝ ազատազրկում 2 տարի 6 ամիս ժամկետով՝ հաշվակցելով նրա կողմից փաստացի արգելանքի տակ գտնվելու ժամանակահատվածը»,- հայտարարեց հանրային մեղադրող Արման Բաղդասարյանը։
Նա հավելեց, որ սրբազանի կողմից կատարված հանցագործությամբ գույքային վնաս առկա չէ, ուստի գույքային հայց չի ներկայացվում։
Պաշտպանական կողմը շարունակում է պնդել, որ Միքայել սրբազանն անմեղ է։
«Իհարկե, դատարանն արդեն մեղադրական վերդիկտ է հայտնել, և այս տեսակետից իր դիրքորոշումը հայտնել է, որը մեզ համար ի սկզբանե պարզ էր, և պարզ էր նաև, որ մեղադրողն ազատազրկում է պահանջելու՝ 2 տարի 6 ամիս, դատարանն էլ երևի հետո կա՛մ 2 տարի կնշանակի՝ «հոգատարություն» ցույց տալով, կա՛մ դատախազի ասածը կհաստատի։ Դա կանխատեսելի էր, մենք այս դատավարությամբ, ցավոք, արդարադատության զգացում չունեցանք»,- ասաց պաշտպան Արա Զոհրաբյանը։