Դատարանն ուզում է արտաքսել փոքրիկ հայերին. Հովիկն ու Լիլին երբեք Հայաստանում չեն եղել
Երեխաների մորը դեռ մեկ տարի առաջ են արտաքսել Հայաստան, իսկ հիմա հերթը հասել է նրանց։
Երկու անչափահաս երեխաներին` 13 տարեկան Հովիկին և 12 տարեկան Լիլիին, ուզում են արտաքսել Նիդեռլանդներից։ Այս մասին հայտնում է Dutch News պարբերականը։
Դատարանը թույլտվություն է տվել արտաքսել Նիդեռլանդներում ավելի քան 10 տարի ապրած երեխաներին։ Հովիկն ու Լիլին Ռուսաստանում են ծնվել, երբեք չեն եղել պատմական հայրենիքում` Հայաստանում, նույնիսկ հայերեն չգիտեն։ Բայց նրանք այլևս չեն կարող մնալ Նիդեռլանդներում, նրանց ապաստան տրամադրել չեն կարող Եվրոպայում։
Հաղորդագրության համաձայն` երկրի Բարձրագույն վարչական դատարանը արդարադատության նախարար Մարկ Հերբերսին հայտնել է, որ նա պարտավոր չէ երեխաների ժամանակավոր կացության իրավունք տրամադրել։ Սակայն այնտեղ նշվում է նաև, որ երեխաները ոչ մի դեպքում փողոցում չեն մնա և պետությունը նրանց օգնություն կտրամադրի, եթե նրանց մայրը չկարողանա նրանց արժանի խնամք ապահովել։
Երեխաների մայրը` Արմինե Համբարձումյանը, մեկ տարի առաջ Հայաստան էր արտաքսվել փախստականների ճամբարից, որտեղ երկար տարիներ փախստականների կարգավիճակ էր փորձում ստանալ։ Սակայն նա հասցրել էր թաքցնել որդուն և դստերը։ Սակայն իրավապահներին հաջողվել էր գտնել երեխաներին, ինչից հետո Հովիկն ու Լիլին տեղափոխվել են այլ ընտանիք։