Դեկտեմբերը կլինի սովորականից տաք, ջերմաստիճանը՝ նորմայից բարձր, տեղումները՝ նորմայից շատ. Սուրենյան
ՀՀ ԱԻՆ օդերեւութաբանական ծառայության ղեկավար Գագիկ Սուրենյանը Ֆեյսբուքի իր էջում ներկայացրել է դեկտեմբեր ամսվա եղանակակլիմայական պայմանների կանխատեսումը։
Ըստ այդմ՝ դեկտեմբերը կլինի սովորականից տաք, օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը հանրապետության ողջ տարածքում նորմայից բարձր կլինի 1-2 աստիճանով, իսկ տեղումների քանակը կլինի նորմայից ավելի։
Հենց ամսվա սկզբին՝ դեկտեմբերի 1-2-ին, մեր երկիրը գտնվելու է Միջերկրական ծովից ներթափանցող ցիկլոնի ազդեցության գոտում: Շրջանների մեծ մասում սպասվում են տեղումներ, լեռնային գոտում ձյան, իսկ նախալեռնային և հովտային գոտում անձրևի տեսքով։
Վերջում Սուրենյանը հավելում է, որ, տաք դեկտեմբեր ասելով, պետք չէ հասկանալ, որ ողջ ամիսն անդադար լինելու է տաք, առանց ջերմաստիճանային անկումների։ Տաք դեկտեմբեր ասելով՝ պետք է հասկանալ, որ ամսվա ընթացքում օրերի գերակշիռ մասն անցնելու է նորմայից բարձր ջերմային ֆոնով, սակայն առանձին օրերին, պայմանավորված արկտիկական ցուրտ օդային հոսանքների ներթափանցման հետ, հնարավոր է և ջերմաստիճանի նկատելի նվազում։