Դրոշի օրն ի՞նչ կապ ունի, չպետք է սիմվոլիզմով տառապենք ու չպետք է մոռանանք, թե ում հետ գործ ունենք. Դավիթ Բաբայան
«Իրավիճակն անփոփոխ է։ Շուշին դարձել է մարտադաշտ, ակտիվ գործողությունների թատերաբեմ։ Մայրաքաղաք Ստեփանակերտն այսօր առավոտից բազմաթիվ անգամ ռմբակոծվել է»,-«Առաջին լրատվական»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը։
Մեր զրուցակիցն ընդգծեց՝ հայկական կողմը խոցել է հակառակորդի անօդաչու թռչող սարք, Ադրբեջանն ունի այլ կորուստներ ևս. «Արմատական փոփոխություն չկա, պատերազմն ընթանում է իր ողջ ուժգնությամբ։ Բնական է, որ ճակատի այլ մասերում ևս հակառակորդը ակտիվություն է ցուցաբերում»։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի դրոշի օրվա հետ կապված քննարկումներին, Դավիթ Բաբայանն ասաց. «Ընդհանրապես արդեն ժամանակն է, որ մարդիկ վիրտուալ կյանքով չապրեն։ Մենք պետք է ճիշտ գնահատենք, թե ում հետ գործ ունենք։ Դա աննորմալ, հայատյաց, նացիստական, բայց լավ կազմակերպված երկիր է։ Ի՞նչ կապ ունի դրոշի օրը։ Այն երկիրը, որը սիմվոլիզմով է տառապում ու դրա համար բազմաթիվ զոհեր տալիս ինչ-որ մեկի ամբիցիաները բավարարելու համար, կայացած երկիր չէ։ Մենք պետք է հասկանանք, որ ի դեմս Ադրբեջանի՝ գործ ունենք, դժբախտաբար, կայացած ու պատրաստ երկրի հետ։ Դրոշի համար մի միլիոն զոհ տան, ինչ է, թե դրո՞շ տնկեն։ Ով դրանով զբաղվի՝ առաջին հերթին նրան պետք է գլխատենք։ Առաջինը մարդկային կյանքերն են։ Թշնամին շատ պատրաստված է։ Ես չեմ կարծում, թե նրանք սիմվոլիզմով են տառապում։ Այո՛, կուզենային այդ օրն ինչ-որ բան անել, բայց եթե դա չի ստացվում, չպետք է ընկնենք մեկ-երկու անձնական ամբիցիաները բավարարելու համար հազարավոր զոհեր տանք։ Ընդհակառակը՝ դա խոսում է պետության չկայացվածության մասին։ Մենք՝ ի դեմս Ադրբեջանի, գործ ունենք հայատյաց, ցեղասպան, բայց, դժբախտաբար, պատրաստված երկրի հետ։ Դա միշտ պետք է հասկանանք ու չմոռանանք։ Երբ մոռանում ենք՝ իրականությունից կտրվում ենք, ինչը բերում է արյան ու հազարավոր զոհերի»։
Խոսելով համացանցում տարածված այն առաջարկությունների մասին, թե նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր պետք է Շուշիից ուղիղ եթերով դիմի ժողովրդին, Դավիթ Բաբայանն ասաց. «Հերիք է ամեն ինչ վերածել PR-ի։ Մենք պետք է կատարենք առաջադրանք, էֆեկտիվ ու պլանավորված։ Ինչի՞ մասին է խոսքը, ի՞նչ ուղիղ, ի՞նչ Շուշի։ Կստացվի՝ կանենք, բայց դա չպետք է լինի գերնպատակ, ու դրան չպետք է ծառայեն մարդկային կյանքերը»։