Անպարտելի դրոշակ ունեցող Սյունյաց աշխարհը Ձեր արյան, սրտի և ուղեղի մեջ կրող Սամվել Սյունեցի
20-րդ դարավերջի 90-ականների սկզբին Դո՛ւք, Ձեր և հերոս հայ քաջորդիների անձնազոհության, նվիրումի և խիզախության շնորհիվ, վերականգնեցիք hայոց անկախությունը, և անկախության օրհնյալ զարթոնքի ուժով՝ վերականգնեցիք դարերով կորստյան մատնված հայոց փառքի դափնիները՝ հայ ժողովրդի համար ապահովելով ազգային դիմադրության ոգի և միջազգային արդի քաղաքականության դժվարին դերակատարումներին մասնակցելու հաստատուն ճանապարհ:
Ձեր չերկրորդվող գրչով Դո՛ւք կերտում եք հայրենիք պահող զինվորի, հոգատար բժշկի, իր հայրենակցի տունը կառուցող շինարարի, պետության ճակատագրով մտահոգ պաշտոնյայի և, պարզապես, հայոց հայրենիքի հայրենատեր քաղաքացու կերպարները:
Ձեր փորձառու գրիչը չջարդվող վահան է՝ միշտ մարտնչելու համար մեր սուրբ հայրենիքի բոլոր թշնամիների դեմ՝ պաշտպանելով Հայաստանն ու հայ ժողովրդին։
Հայերիս կողմից ի սկզբանե սրբացված մտավորականի Ձեր վաստակած կոչումով և Ձեր անբասիր վարքագծով՝ հայոց հայրենիքի վաղվա օրվա նկատմամբ մեծ հավատ ու վստահություն եք հաղորդում ներկա և եկող սերունդներին՝ ապագայի Հայաստանի ավելի հզոր քաղաքացուն։
Այսօր Դո՛ւք Սյունյաց մարտունակ ոգու կենդանի վկայությունն եք, սյունեցու և Սյունիքի ուժն ու զորությունը կրող անհատներից մեկը, և տասնամյակների Ձեր փորձով Դո՛ւք եք նաև Սյունյաց անառիկ բերդը պաշտպանողը։
Ձեր միտքը, խոսքն ու գործը սյունիքո՛տ են, Դուք ապրում եք Սյունիքո՛վ, Դո՛ւք եք Սյունիքի իրական արժանապատվության մերօրյա կրողը։
Պատմական այս ժամանակաշրջանում, երբ Սյունիքը կանգնած է մահացու մարտահրավերների առջև, նաև Ձե՛զ է տրված սյունեցիներին առաջնորդելու ու Սյունիքը կործանումից փրկելու առաքելությունը, ինչին էլ մեծ ոգևորությամբ սպասում են բազում հայրենասեր սյունեցիներ՝ պատրաստակամ՝ Ձեզ հետ միասին Սյունիքը մաքրել բոլոր տեսակի թշնամիներից, կեղծիքներից ու կեղծավորներից, անարդարությունից ու առավել վտանգավոր դարձած հուսահատությունից և անորոշությունից։
Սյունյաց աշխարհի հանդեպ Ձեր անմնացորդ սերը վարակիչ է Դո՛ւք անգերազանցելի եք, չերկրորդվող տեսակ, հավատարիմ ընկեր, սրտացավ բարեկամ, իմաստուն խորհրդատու, ընտանիքի գլուխ, ազգային արժեքների և առաքինությունների մարմնացում։
«Սյունյաց արծիվներս» և «Հայոց արծիվներս» հպա՛րտ ենք, որ ականատեսը և ուղեկիցն ենք Ձեր անցած փառավոր ճանապարհի։
«Հայոց արծիվներ. միասնական Հայաստան» կուսակցության, 44-օրյա, Ապրիլյան և Արցախյան 1-ին պատերազմների կամավոր մասնակից «Հայոց արծիվներ» կամավորական մարտական ջոկատի և անձամբ իմ անունից շնորհավորում ենք Ձեզ՝ Ձեր պատվավո՛ր 70-րդ տարեդարձի առթիվ՝ մաղթելով ամուր առողջություն, Սյունյաց անխախտ լեռների համառություն և Սյունյաց հերոսների անդավաճան ոգու ուժ։
Հա՛յն ունի երկու հավատ՝ Աստվա՛ծ և Հայաստա՛ն, ու թո՛ղ Աստված և Հայաստանը միշտ լինեն Ձեր արյան մեջ, Ձեր սրտում և Ձեր գործերում։
Աստվածահավա՛տ և սյունիքապա՛շտ Սամվել Սյունեցի, թո՛ղ Բարձրյալը միշտ լինի Ձեզ ուղենշողը և առաջնորդողը: