Ձերբակալված ռուսամետ բլոգեր Միկա Բադալյանի և ռադիո Sputnik Արմենիա-ի սյունակագրի ձերբակալությունը մեկնաբանել է Մարիա Զախարովան
07.09.2023 23:29
Երեկ երեկոյան Գորիսում բերման են ենթարկվել ռուսամետ բլոգեր Միկա Բադալյանը և ռադիո Sputnik Արմենիա-ի սյունակագիր Աշոտ Գևորգյանը, նրանք այժմ գտնվում են Քննչական կոմիտեում։
իրավիճակը մեկնաբանել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Չեմ բացառում, որ սա հերթական սադրանքն է՝ կապված Երևանում անցկացվող ռուս-հայկական մեդիա համաժողովի հետ։ Նրանց սադրանքը, ովքեր քնում և տեսնում են, թե ինչպես փչացնել հարաբերությունները մեր երկու երկրների միջև։ Իսկ Արեւմուտքը մեծ գումարներ է ներդրել դրա համար։ Ակնհայտ է, որ վերջին շրջանում ակտիվացել են այդ ուղղությամբ աշխատող ուժերը։ Ես հրաժարվում եմ ընդունել, որ իշխանությունը, որը եկել է «խոսքի ազատությունը բոլորի բացարձակ իրավունքն է» կարգախոսի ներքո, կթուլատրի լրագրողների հետապնդումը և կարգելափակի տեղեկատվության տարածումը», - գրել է Զախարովան Telegram-ի իր ալիքում։
Նա նաև մեջբերել է Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերը. «Ես ոչ կոռեկտ ցանկացած մեկնաբանություն դատապարտում եմ, նաև հարգում եմ կարծիք արտահայտելու յուրաքանչյուրի իրավունքը: Ինչպես տեսնում եք, Հայաստանում նույնիսկ ֆեյքերի կարծիք արտահայտելու իրավունքը լրջորեն պաշտպանված է»։