Ձյունապաշտպան ցանցերի տեղադրում՝ Սյունիքի մարզպետի նախաձեռնությամբ
Մ-2 միջպետական մայրուղու՝ Շինուհայրի խաչմերուկից մինչեւ Գորայք համայնք ընկած հատվածի որոշ տեղերում ձմռան ամիսներին դժվարանցանելի վիճակ է ստեղծվում: Ձնաբուքը ձյունը լցնում է ճանապարհը՝ երբեմն կաթվածահար անելով երթեւեկությունը: Այդպիսի մի իրավիճակ ստեղծվեց անցյալ տարվա հունվարի 3-4-ին, երբ ձյան տակ մեքենաներ մնացին Շինուհայրի խաչմերուկ-Հարժիսի խաչմերուկ հատվածում: Խորհրդային տարիներին ճանապարհի բքառատ հատվածներում փայտե ցանցապատնեշներ էին տեղադրված, որոնք ճանապարհը փոքրիշատե պաշտպանում էին քամու բերած ձյունից: Հետո այդ ցանցապատնեշները հուշ դարձան:
Ինչեւէ, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերության ոչ արտադրական շինարարության դեպարտամենտի ընթացիկ նորոգումների սպասարկման բաժնի աշխատողները փետրվարի 7-ից Մ-2 միջպետական ճանապարհի 227-228 կիլոմետրում (Շինուհայրի խաչմերուկի աջակողմյան հատված) սկսել են երկու մետր բարձրությամբ ձնապաշտպան ցանցերի տեղադրումը: Ինչպես տեղեկացրեց բաժնի պետ Համլետ Սողոմոնյանը, Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանի նախաձեռնությամբ փետրվարի 7-ից սկսել են ձյունապաշտպան պլաստմասայե ցանցերի տեղադրումը: Ընդհանուր ծրագիրն ընդգրկում է 25 կիլոմետր տարածություն, ցանցեր կտեղադրվեն տվյալ տարածաշրջանի ճանապարհաշինական ընկերության ցուցումով, ընդ որում՝ այժմ տեղադրվում են փորձնական՝ մեկ կիլոմետր տարածության վրա, եթե դրական արդյունք տա, ամռանը դրանց մասայական շինարարություն կիրականացնեն: Սկզբունքն այն է, որ աշնանը ցանցերը տեղադրվեն, իսկ գարնանը հանվեն: Անհրաժեշտության դեպքում ցանցապատնեշները կտեղադրվեն ճանապարհի երկու կողմում:
Բաժնի պետի փոխանցմամբ՝ գերմանական արտադրության այդ ցանցապատնեշները Ռուսաստանի Դաշնությունում քննություն են բռնել: