Եկել է հայրենիքին ծառայելու ժամանակը
Հայոց ազգային բանակի ամառային համալրման գործընթացը մեկնարկեց նաև մարզկենտրոնում։ Գարեգին Նժդեհի հուշահամալիրը հունիսի 30-ին մարդաշատ էր։ Կապանը բանակ էր ճանապարհում իր 47 զավակին, ովքեր պետք է փոխարինեն զինծառայությունն ավարտած իրենց ավագ ընկերներին։ Հուզմունքն ու հպարտությունը միախառնվել էին իրար։ Տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրավիճակը որոշակի կնիք է թողնում մարդկանց հոգեվիճակի վրա։ Ոմանք փորձում են թաքցնել հուզմունքը, բայց չի ստացվում․․․
Ժամը 11-ին սկսվում է օրվա խորհրդին նվիրված հանրահավաքը։ Հայրենիքի պաշտպաններին օրհնանքի խոսքեր է հնչեցնում Կապանի հոգևոր հովիվ տեր Խաչատուր քահանա Հայրապետյանը, ով զինակոչիկներին պատվիրում է արժանապատվորեն ծառայել հայրենիքին։ Զինվորացու տղաներին բարեմաղթանքներ են հղում Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը, Կապանի համայնքապետի առաջին տեղակալ Գոռ Թադևոսյանը։
Սյունիքի զինվորական կոմիսար, գնդապետ Վահրամ Հարությունյանը համոզմունք հայտնեց, որ զորակոչիկները հեշտությամբ կհաղթահարեն բանակային կյանքի առաջին դժվարությունները։ Բոլորի մաղթանքները բարի բառով են ավարտվում՝ բարի ծառայություն, բարի ճանապարհ, բարի վերադարձ։ Նաև հորդոր՝ հիշեք, որ տանը սպասում են ձեզ․․․
Օրը տոնական երանգներով լցրեցին Կապանի մշակույթի կենտրոնի երգիչ-երգչուհիները։ Գրկախառնություններից և բարի մաղթանքներից հետո զինակոչիկներին տեղափոխող ավտոբուսներն ուղևորվեցին հանրապետական հավաքակայան․․․