Էմոցիաները երբեմն խանգարում են, որպեսզի մենք տեսնենք իրական աշխատանքային պրոցեսը. Անդրեասյանը՝ «Հայոց պատմություն» դասագրքի մասին
27.12.2023 18:47
«Հայոց պատմություն» դասագրքի մասով նախարարությունը զբաղվել է հենց սկզբից և զբաղվել է դեռևս մինչ այն պահը, երբ հարցերը սկսեցին հնչել հանրային տիրույթում, տարեվերջյան ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Նրա խոսքեվ՝  հենց սկզբից հասկանալով, որ բոլոր դասագրքերը առաջին անգամ են մուտք գործում դպրոցներ, հեղինակների հետ աշխատանքի պայմանավորվածություն են ունեցել, որ պետք է անընդհատ կապ մեջ լինեն, հավաքագրեն բոլոր այն խնդիրները, որոնք բարձրացվում են և իրենց ներկայացնեն անհրաժեշտ լրամշակումների ծավալը, որոնք պետք է 2-րդ կիսամյակին արված լինեն:
«Բոլոր նոր 30 դասագրքերի մասով այդ աշխատանքն արվել է: Առաջիկայում այդ լրամշակումները կլինեն։
Ինչ վերաբերում է «Հայոց պատմություն» 7-րդ  դասարանի դասագրքին, հանրային որոշակի հնչեղություն ստացավ և կային նաև մասնագետներ, որոնք ոչ հանրային, սա պետք է հատուկ ընդգծեմ, դիմել են հենց սկզբից նախարարություն, եկել են և ներկայացրել են իրենց մասնագիտական դիտարկումները: Ես պետք է հատուկ շնորհակալություն հայտնեմ այդ մարդկանց, քանի որ եթե մարդն ունի ասելիք, ապա մենք միշտ պատրաստ ենք նրան լսել։ Այն ասելիքը որ կա, պետք է տեղ հասնի։ Ամեն դեպքում մենք այստեղ հանդիպում էինք կազմակերպել, ովքեր այդ մասով ասելիք ունեին և ունենք հետևյալ պայմանավորվածությունը։
Հիմա սպասում ենք հեղինակների կողմից ամբողջական անդրադարձի, այսինքն՝ լինելու է մի աղյուսակ, որտեղ լինելու են դասագրքի վերաբերյալ հնչած բոլոր դիտարկումները, հեղինակի արձագանքը դրան՝ ընդունե՞լ է, թե՞ չի ընդունել, և հիմնավորումը, ինչի է ընդունել և ինչի չի ընդունել, հիմնավորումները պետք է լինել փաստարկված և մասնագիտական դաշտում։ Մենք պայմանավորվել ենք, որ այդ ամփոփաթերթերը հասանելի կլինեն բոլորին, որպեսզի տեսնեն, թե հեղինակն ինչպես է արձագանքել այդ ամենին և նախարարությունն այդ ամբողջ փաստաթուղթը կուղարկի երրորդ՝ անկախ կարծիքի, որպեսզի ունենանք մասնագիտական վերջնական եզրակացություն։ Էմոցիաներն աստեղ երբեմն խանգարում են, որպեսզի մենք տեսնենք իրական աշխատանքային պրոցեսը, իսկ աշխատանքային պրոցեսը մեկն է, կան նոր դասագրքեր, նոր դասագրքերը, ըստ էության, անցնում են փորձարկում, որի ընթացքում ի հայտ է գալիս փոփոխությունների կարիք, որը նորմալ աշխատանքային պրոցես է»,- նշեց Անդրեասյանը: