Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան ՌԴ-ի և Ուկրաինայի հետ հարաբերություններում կշարունակի վարել հավասարակշռված քաղաքականություն
01.07.2022 17:16
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Մադրիդում տեղի ունեցած ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից վերադառնալիս լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ Թուրքիան ՌԴ-ի և Ուկրաինայի հետ հարաբերությունների մասով կշարունակի հավասարակշռված քաղաքականություն վարել:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական «Անադոլու» լրատվական գործակալությունը:
«Մենք կշարունակենք հավատարիմ մնալ հավասարակշռված քաղաքականությանը։ Թուրքիան այսօր որոշակի կապեր ունի Ռուսաստանի հետ։ Թուրքիայի կողմից սպառվող բնական գազի մինչև 40 տոկոսը ներկրվում է Ռուսաստանից։ Բացի այդ, իրականացվում է «Աքքույու» ԱԷԿ-ի նախագիծը, որի չորրորդ էներգաբլոկի հիմնումը նախատեսված է առաջիկա ամիսներին, հնարավոր է նաև հուլիսին»,- ասել է Էրդողանը։
Թուրքիայի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ 2023-24 թվականներին ատոմակայանները շահագործման կհանձնվեն։
«Թուրքիան կշարունակի սերտ շփումները թե՛ Ռուսաստանի, թե՛ Ուկրաինայի հետ՝ հավասարակշռելով իր քայլերը։ Մենք դեմ ենք Անկարայի դիվանագիտական ջանքերի ճգնաժամին»,- ընդգծել է Էրդողանը:
Նա  միաժամանակ նշել է, որ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ռազմական գործողությունների սկսվելով միջազգային հարաբերություններում նոր էջ է բացվել ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում։