Երեխաների շրջանում սուր-շնչառական վարակներով հիվանդացությունը նվազում է, իրավիճակը՝ կայունանում. նախարար
Առողջապահության նախարարի պաշտոնատար Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքյան եթերի միջոցով ներկայացրել է սուր-շնչառական վարակների մասին ցուցանիշները:
Թորոսյանը թարմ տվյալներ է ներկայացրել՝ նշելով, որ իրավիճակը կայունանում է եւ հիվանդացության անկում է նկատվում: Այս պահին հանրապետության դպրոցներում եւ մանկապարտեզներում սուր-շնչառական վարակներով երեխաների բացակայությունը 2.4% է կազմում:
Նախարարի պաշտոնակատարը վստահեցրել է, որ նկատվում է նաեւ շտապօգնության՝ սուր-շնչառական դեպքերով կանչերի նվազում.
«3-րդ օրն է, որ ծանր դեպքերը նվազում են: Վերակենդանացման բաժանմունքներում հոսպիտալացման թվի իջեցում կա: Արդեն 2-րդ օրն է ունենք հիվանդանոցների բաժանմունքներում հոսպիտալացման թվի կայունացում, կտրուկ աճ կամ աճ ընդհանրապես չունենք, նույն թվի վրա է: Սա բնորոշ է ձմռան այս եղանակին: Եթե համեմատում ենք անցյալ տարվա ձմռան հետ, իհարկե, աճ կա, բայց անցյալ տարի մենք պրակտիկորեն ձմեռ չենք ունեցել: Հիմա հիվանդանոցներում ունենք ավելի շատ դուրսգրումներ, քան ընդունելություններ, սա էլ է խոսում իրավիճակի կայունացման մասին:
Առողջապահության նախարարությունն իր անձնակազմով ամենժամյա ռեժիմով հետեւում է իրավիճակին, այցելում է Երեւանի եւ մարզերի դպրոցներ՝ տեղում ծանոթանում իրավիճակին:
Դպրոցներում ջերմաստիճանն այդքան էլ լավ չի պահպանվում: Իհարկե, ունենք դրական դինամիկա: Օրինակ՝ 450 դպրոցում եւ 52 մանկապարտեզում ունեցել ենք ջերմաստիճանային ռեժիմի խախտում: Հիմա՝ մոտ 200 դպրոցում եւ 21 մանկապարտեզում: Այս ամենը տարածքային իշխանություններին ասվում է, բայց հիմա նաեւ հանրայնորեն էլ եմ ասում, որովհետեւ հիմնականում մրսելու դեպքում է, որ վարակվում են երեխաները:
Այս տարի ոչ միայն H1N1 (խոզի գրիպ) շտամն է շրջանառվում Հայաստանում, այլեւ H3N2 եւ B գրիպի շտամը: Այսինքն՝ որպես այդպիսին, մենք չունենք համաճարակ H1N1-ի կամ այլ շտամի: Հիվանդանոցներում գրանցված ծանր դեպքերով հիվանդները հիմնականում ծանր խրոնիկ հիվանդացությամբ հիվանդներն են, որոնց միանում է այդ վարակը»,-վստահեցրեց նախարարը: