Երևանին և Բաքվին կոչ ենք անում հնարավորինս շուտ սկսել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը. ԵՄ ներկայացուցիչ Անիտա Հիպեր
11.07.2025 14:11
«Եվրոպական Միությունը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը Աբու Դաբիում», – Report.az-ին ասել է ԵՄ արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերով պաշտոնական ներկայացուցիչ Անիտա Հիպերը:
«ԵՄ-ն վճռականորեն աջակցում է երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Ավելի վաղ Եվրամիությունը ողջունել էր 2025 թվականի մարտին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախագծի շուրջ բանակցությունների ավարտը», –  ասել է Հիպերն՝ ընդգծելով, որ ներկայիս հանդիպումը կարևոր քայլ է տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և անվտանգության հասնելու ուղղությամբ։
«Կողմերին կոչ ենք անում հնարավորինս շուտ սկսել խաղաղության համաձայնագրի նախագծի ստորագրումն ու վավերացումը։ ԵՄ-ն պատրաստ է լրացուցիչ աջակցություն և փորձաքննություն տրամադրել, եթե կողմերը խնդրեն այդ մասին», – հայտարարել է Հիպերը։