Երկկողմ համագործակցության հարթակ
Հայ-իրանական   համագործակցության     դրսևորում   եղավ    «Արաս» ազատ տնտեսական    գոտու  ներդրումային   հնարավորությունների համաժողով-ցուցահանդեսը, որի բացումը տեղի ունեցավ մայիսի 1-ին Կապանի մշակույթի կենտրոնում: Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանը նախ  հիշատակեց   փետրվարին    Թավրիզում    կայացած   «Արաս էքսպո-2023» միջազգային ցուցահանդեսը, որը համագործակցության հարթակ դարձավ երկու կողմի գործարար շրջանակների համար՝ քննարկելու արտադրատնտեսական ոլորտում առկա հնարավորությունները և խնդիրները, նաև ուղենշելու երկկողմ համագործակցության նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը:
Բանախոսը միաժամանակ ընդգծեց, որ դժվար է համեմատել Իրանի և Հայաստանի տնտեսությունները, բայց կարծում է, որ հայկական շուկան ևս կարող է իր հնարավորություններով հետաքրքրություն առաջացնել իրանական փոքր ու միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների շրջանում: Համայնքապետը երախտագիտություն հայտնեց Իրանի գլխավոր հյուպատոսության հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամիին երկկողմ տնտեսական  կապերն ակտիվացնելու խնդրում գործադրած ջանքերի համար: Նա համոզմունք հայտնեց, որ պատրաստ են քննարկել յուրաքանչյուր իրատեսական և կառուցողական առաջարկ, իրականացնել համատեղ ծրագրեր, կյանքի կոչել փոխշահավետ հետաքրքրություն ներկայացնող նախաձեռնություններ:
Այնուհետև ելույթ ունեցավ Մորթեզա Աբեդին Վարամին, ով նշեց, որ ավելի վաղ էին ցանկանում կազմակերպել համաժողով-ցուցահանդեսը և բարեմաղթանքներ հղեց միջոցառման մասնակիցներին և Իրանից ժամանած գործարարներին: Նա նաև համոզված էր, որ ցուցահանդեսը որոշակի պատկերացում կտա «Արաս» տնտեսական գոտու հնարավորությունների ու ներդրումների մասին և հարթակ կծառայի հետագայում ավելի ընդլայնված կազմով նման ցուցահանդեսներ կազմակերպելու համար:
Ողջույնի խոսքերից հետո ցուցադրվեց «Արաս» տնտեսական գոտու հիմնադրման և հնարավորությունների մասին պատմող տեսաֆիլմ: Այնուհետև ցուցահանդեսի այցելուները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու ցուցադրանքին, համտեսելու իրանական քաղցրավենիք և գնումներ կատարելու: Ցուցահանդեսը կգործի նաև մայիսի 2-ին: