Հուլիսի 23-ին «Դանդի Փրիշս Մեթալս Կապան» ՓԲ ընկերությունում երկու պատահար է գրանցվել: Ապարբարձիչի շերեփը վնասել է 27-ամյա Սամվել Զաքարյանի ոտքերը: Ոտքերից մեկը շատ լուրջ է վնասվել, անհետաձգելի վիրահատության կարիք է զգացվել: Մյուս պատահարը` շատ ավելի նվազ հետեւանքներով, տեղի է ունեցել ձեռնարկության հյուսիսային հատվածում ժամը 21.30-ի սահմանում: Խողովակի պատռվելու պատճառով ջրի տաք հոսանքից ձեռքի եւ դեմքի շրջանում այրվածքներ է ստացել 22-ամյա Նվեր Ներսիսյանը: Բարեբախտաբար, երիտասարդի աչքը չի վնասվել:
Երկու պատահարի առնչությամբ հուլիսի 25-ին «Դանդի Փրիշս Մեթալս Կապան» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Հրաչ Ջաբրայանը մամուլի ասուլիս էր հրավիրել եւ կատարվածի վերաբերյալ մանրամասներ հաղորդել: Առաջին պատահարը տեղի ունենալուց հետո ինտենսիվ կապ է պահպանվել թե՛ տեղացի, թե՛ օտարերկրացի (մասնավորապես կանադացի) մասնագետների հետ (ոսկրաբանների): Նաեւ շտապ վիրահատելու համար (ըստ ամենայնի նաեւ մի ոտքն անդամատելու անհրաժեշտություն կա) կարիք է եղել ստանալ տուժածի հոր (մայրը մահացած է) համաձայնությունը: Լրագրողները, բնականաբար, հետաքրքրվեցին Սամվել Զաքարյանի ճակատագրով: «Բժիշկներն ասացին, որ միայն վեց ամիս հետո պարզ կլինի, թե ինչ տեսակի պրոթեզ պիտի կրի, ավելորդ է ասել, որ «Դանդին» պիտի հոգա նրա առողջության հետ կապված բոլոր ծախսերը, – ասաց Հրաչ Ջաբրայանը, – այս ցավալի պատահարը երիտասարդի ճակատագրի վրա լուրջ անդրադարձ չպիտի ունենա: Պիտի ամեն ինչ անենք, որ նա նորմալ քայլի, ձեռնարկությունում հարմար աշխատանք ունենա, եթե անհրաժեշտ է` գրասենյակային, մի խոսքով` ամեն ինչով օգտակար կլինենք նրա ընտանիքին»: Պատահարը տեղի ունենալուց հետո ընկերության գլխավոր տնօրենի ցուցումով, բացի վարչական շենքում, դադարեցվել են աշխատանքները, բոլոր ղեկավարները հավաքվել են պատահարի վայրում, փորձել հասկանալ եւ վերլուծել տեղի ունեցածի պատճառները, նաեւ քննարկվել են անվտանգության տեխնիկային առնչվող խնդիրներ: Ինչպես հայտնեց բանախոսը, վերջին երկու ամսում «Դանդի Փրիշս Մեթալս Կապան» ՓԲ ընկերությունում հինգ պատահար է գրանցվել: Ընկերության տնօրենի փոխանցմամբ` աշխատանքի անվտանգության հանդեպ վերաբերմունքը պիտի փոխվի: «Նվերի հետ պատահածի մասին տեղեկանալուց հետո առաջին բանը, որ հայտնի է, այն էր, թե արդյոք չի վնասել տեսողությունը, պաշտպանիչ ակնոց կրել էր, թե ոչ: Բարեբախտաբար, այդ պահին ակնոցն աչքերին էր, այլապես ավելի տխուր փաստի առջեւ կկանգնեինք: Նվերին պատվիրել եմ հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո ընկերության տարբեր տեղամասերում եւ արտադրամասերում անվտանգության դասեր անցկացնի, պատմի իր հետ կատարվածի մասին, մասնավորապես խոսի պաշտպանիչ ակնոցներ կրելու անհրաժեշտության մասին, քանզի ոչ բոլորն են պահպանում աշխատանքի անվտանգության այդ տարրական նորմը», - իր մտահոգությունը ներկայացրեց Հրաչ Ջաբրայանը:
Ի դեպ, ընկերությունում մեկօրյա դադարից հետո աշխատանքները վերսկսելուց առաջ գլխավոր տնօրենը տարբեր արտադրամասերի եւ տեղամասերի լեռնագործների եւ աշխատակիցների համար կես ժամանոց դասախոսություն է անցկացրել, ավելի փոքր խմբերի համար անվտանգության վերաբերյալ զրույցներ են անցկացրել տարբեր կարգի արտադրության կազմակերպիչները: