ԵՐՐՈՐԴ ԱՆԳԱՄ ՔՆՆԱՐԿՎԵՑ ՓԼՈՒԶՄԱՆ ՀԵՏԵՎԱՆՔՆԵՐԻ ՎԵՐԱՑՄԱՆ ԱԶԴԵՑՈՒԹՅԱՆ ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՀԱՇՎԵՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ
Նոյեմբերի 1-ին Կապանի համայնքապետարանում երրորդ անգամ քննարկվեց «Կապանի ԼՀԿ» ՓԲ ընկերությանը 27.11.2012թ. տրված N ԼՎ-183 լեռնահատկացման ակտով սահմանված տարածքում 2007թ. տեղի ունեցած փլուզման հետևանքների վերացման միջոցառումների ծրագրի իրականացման շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման հաշվետվությունը:
Փլուզումը տեղի է ունեցել 2007 թվականի ամռանը՝ Շահումյանի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրի լրահետախուզման երկրաբանական աշխատանքներ իրականացնող ուղղաթիռի կայանման հրապարակի հարևանությամբ: Հետազոտական աշխատանքների արդյունքում հիմնավորվել է, որ փլուզումը տեղի է ունեցել հիմնականում ոռոգման և խմելու ջրերը մշակված տարածություն ներթափանցելու և պաշտպանիչ բնամասը ողողելու հետևանքով:
Ծրագրի բնապահպանական մասի համակարգող Տարոն Նավասարդյանը տեղեկացրեց, որ ծրագիրն իրականացվելու է երկու հիմնական փուլով՝ դատարկ ապարների տեղակայման միջոցով առաջացած դատարկության վերացում և հողի բերրի շերտի տեղակայման ու կանաչապատման միջոցով մակերևույթի ռեկուլտիվացում:
Քննարկման ավարտին Կապանի համայնքապետարանի գյուղատնտեսության և հողօգտագործման բաժնի պետի պաշտոնակատար Ավետիք Համբարձումյանը հիշեցրեց, որ նախորդ երկու հանրային քննարկումների արդյունքում համայնքը տվել է դրական եզրակացություն, քանի որ նախատեսվող աշխատանքները միտված են անվտանգ տեղաշարժի ապահովմանը: