Եթե պատերազմ սկսվի Իրանի և Իսրայելի միջև, Ադրբեջանը կլինի նշանակալի թիկունք. Caspian Frontiers-ը մեջբերում է ՄՈՍԱԴ-ի նախկին ղեկավարի խոսքը
13.06.2025 10:41
Caspian Frontiers-ը գրում է. «Իսրայելն ու Ադրբեջանն ընդդեմ Իրանի:
Քանի որ այս գիշեր ականատես եղանք Իրանի վրա Իսրայելի աննախադեպ հարձակման և մեկնարկել է պատերազմ, շատ կարևոր է այստեղ մեջբերել Ադրբեջանի մասին Իսրայելի ՄՈՍԱԴ-ի 8-րդ տնօրեն Դանի Յաթոմի՝ 2023թ. հարցազրույցից մի հատված, որը լույս է տեսել Intelligence and National Security հեղինակավոր գիտական ամսագրում՝ ‘Profiles in intelligence’: an interview with 8th Mossad chief Danny Yatom վերնագրով։
Հարցազրույցում Յաթոմը անդրադառնում է Ադրբեջանի դերին՝ Իրանի դեմ հնարավոր պատերազմի ժամանակ։
Ու քանի որ պատերազմ է արդեն, այս հատվածը պիտի կարդալ շատ ուշադիր ու մի քանի անգամ։
Լրագրող.
– Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները Իսրայելի համար կարևոր են հիմնականում Իրանի հետ առճակատման և նրա աշխարհաքաղաքական դիրքի պատճառով: Ձեր կարծիքով՝ ի՞նչ նշանակություն ունի Իսրայելի և Ադրբեջանի համագործակցությունը Իսրայելի ազգային անվտանգության համար։
Յաթոմի պատասխանը.
– Սկսենք նրանից, որ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները մեզ համար շատ կարևոր են։ Դրանք կարևոր են հիմնականում այն հայեցակարգի պատճառով, որը մենք անվանում ենք «Իրանի դեմ գործող թշնամական շրջանակի կառուցում»։ Ի դեմս Ադրբեջանի՝ Իսրայելն ունի մի ընկեր, որը գտնվում է Իրանի հետ սահմանին, և որից այն կողմ ապրում են 20 միլիոն ադրբեջանցիներ, և որոնց կարելի է օգտագործել այդ պետությունը մասնատելու համար: Այդ հանգամանքը Իսրայելին տալիս է Իրանի դեմ գործելու բազմաթիվ հնարավորություններ՝ սկսած կործանիչների լիցքավորման համար ադրբեջանական օդանավակայանների օգտագործումից մինչև Իրանից հետախուզական տեղեկատվության հավաքման համար Ադրբեջանի տարածքի լիարժեք օգտագործում:
– Հնարավո՞ր է, որ Իսրայելն ու Ադրբեջանը համատեղ պատերազմեն Իրանի դեմ։
Յաթոմ.
– Եթե պատերազմ սկսվի Իրանի և Իսրայելի միջև, Ադրբեջանը մեզ համար կլինի նյութատեխնիկական ապահովման նշանակալի թիկունք: Ադրբեջանական օդանավակայանների և Թեհրանի միջև հեռավորությունը կարճ է, հետևաբար, Ադրբեջանի տարածքը չափազանց կարևոր է մեզ համար նման հարձակման դեպքում:
Այս հարցազրույցում ՄՈՍԱԴ-ի նախկին տնօրենը պատասխանել է նաև այն հարցին, թե ինչո՞ւ է Իսրայելը ակտիվ միջամտություն ունեցել 2020թ. Արցախյան պատերազմում և շեշտել, որ դա կապված է եղել Իրանի դեմ գործողությունների սահմանային ճակատը լայնացնելու ռազմավարության հետ»։