Մի կաթիլ ցող եմ:
...Այս օրերին կրկին Սահյանոտ են մեր ժպիտներն ու շշուկները, կրկին կարդում  ենք տաղերդ, մե՛ծ պոետ, քեզ հիշում խոնարհումով:
Էլի փառք Աստծո, որ խառնակ այս ժամանակները չեն փշրել հայ մարդու ոգեսլացումը: Եթե բանաստեղծության ծննդյան նախապայմանը հոգու ճիչն է՝ հուզական և բնական, պատկերավոր և խենթ, ուրեմն այն արվեստ է իրապես, գրականություն է:
Սիրելի՛ պոետ, պոեզիադ նման է քո երգած զանգեզուրյան բնանկարին, ուր երկինքը հենված է սարին, ուր «քարեղեն մի իրարանցում է» բացվող օրվա մեջ: Որքան կարդում եմ տաղերդ, երևակայությանս մեջ նկարում եմ մեր Զանգեզուրի ծալ-ծալ ամպերը, կանաչ Լորիդ գունդուկծիկ կածանները, Որոտանին խառնված մանկությանդ առուն, սարի լանջով գլորվող արահետը, Որոտանի կիրճերի գարունը:
…Երբ ամեն անգամ բացվում է օրը,
Մտքով մտնում եմ Դարբասի ձորը.
Դեմս փռվում է իմ կանաչ Լորը,
Իմ փառավորը, իմ բախտավորը:
Օ՜, պոե՛տ, քանի՜ անգամ ես ներշնչվել Սյունյաց աշխարհի բնությամբ, լցվել ու դատարկվել այդ ձորերում, արթնացել ու մարել այնտեղ: Քանի՞  գարուն…
Սակայն քո հայրենիքը միայն Հայաստանի Հանրապետությունը չէր, Սյունյաց լեռնաշխարհը չէր, Արցախ աշխարհն էր նաև՝ խորախորհուրդ, խոսուն և գունագեղ.
Բազմածալ ու բազմերանգ է բանաստեղծական աշխարհդ, պոե՛տ:
Երբ 1988-ից Ղարաբաղյան գոյամարտն արդեն խաղաղ հանրահավաքներից վերաճում էր «լինել-չլինելու» մարտակոչի, արթուն էր ազգի ոգին, արթնացել ու բողոքում էր, տառապում էր: Դու այնտեղ էիր այդ իրադարձությունների ժամանակ ու անսխալ դիրքորոշում ունեիր, հավատ ունեիր հաղթանակի հանդեպ: Մի առիթով ասել ես՝ «Գերտերությունները շահագրգիռ չեն Արցախի հարցի լուծման համար, բայց մենք մեր ձեռքով ենք կերտելու մեր ապագան, ինչպես ուզում ենք: Թուրքը գիտի, որ մերկացրած սրից ավելի զորավոր է մեր լուսավոր հավատը»:
Այդ անկրկնելի ազգային զարթոնքի տարիներին մեծ հրճվանք էիր ապրում ու այդ ոգով վարակում ընթերցողիդ.
Արցախ կտանենք վրեժն արյան,
Օրերի ոգին մեր փետրվարյան: