Եվրախորհրդարանն ընդունել է ԵՄ-ին անդամակցելու Հայաստանի թեկնածության հնարավորությունը դիտարկելու բանաձևը
Եվրախորհրդարանը ընդունել է բանաձևը, որով առաջարկվում է Հայաստանին ԵՄ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ տալու հնարավորություն տալ:
Բանաձևն ընդունվել է ձայների  504 կողմ, 4 դեմ և 32 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Եվրախորհրդարանի նիստում քվեարկության էր դրվելու բանաձև, որն առաջարկում է ավելի սերտացնել Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև կապերը և ընդգծում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի անհրաժեշտությունը։
Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբակցության հեղինակած բանաձևը բոլոր խմբակցությունների համատեղ նախաձեռնությունն է, որով եվրապատգամավորներն աջակցություն են հայտնում Բաքվու-Երևան հարաբերությունների կարգավորմանը, որը հիմնված կլինի Ալմա Աթայի հռչակագրին համապատասխան սահմանների փոխադարձ ճանաչման սկզբունքի վրա: Նրանք ողջունում են այն փաստը, որ Հայաստանը ցանկանում է խորացնել Եվրամիության հետ հարաբերությունները:
«ԵՄ-ն պետք է դրական արձագանքի և օգնի Հայաստանին՝ ամրապնդելու իր տեղը ժողովրդավարական երկրների համայնքում»,- ասված է փաստաթղթում:
Ըստ նախագծի՝ Եվրախորհրդարանի անդամ պատգամավորներն առաջարկում են դիտարկել հնարավորությունը, որով Հայաստանին կարող է տրամադրվել Եվրոպական միության անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ։
«Եթե Հայաստանը շահագրգռված լինի թեկնածուի կարգավիճակ ստանալ և շարունակի իր ժողովրդավարությունն ամրապնդող կայուն բարեփոխումների ուղին, ապա դա կարող է ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններում փոխակերպման փուլի համար հիմք հանդիսանալ: Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է Եվրոպական միությանը լինել այնքան մոտ, որքան ԵՄ-ն հնարավոր է համարում»,- ասված է բանաձևում՝ մեջբերելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը։
ԵՄ կառույցներին նաև կոչ է արվում աջակցել Հայաստանի հետ գործակցության ընդլայնմանը ոչ միայն տնտեսական, այլև քաղաքական երկխոսության, անվտանգության և այլ ոլորտներում:
«Ժամանակն է նաև Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման վերաբերյալ երկխոսություն սկսել»,- ասված է փաստաթղթում:
Ընդգծվել է Հայաստանում ԵՄ առաքելության մանդատը երկարաձգելու և անձնակազմն ավելացնելու անհրաժեշտությունը: Ադրբեջանին կոչ է արվել վերջ տալ առաքելության մասին զրպարտիչ հայտարարություններին, Եվրամիությանը և Հայաստանին ուղղված ագրեսիվ հռետորաբանությանը:
«ԵՄ-ն պետք է պատրաստ լինի պատժամիջոցներ կիրառել ցանկացած ֆիզիկական և իրավաբանական անձի նկատմամբ, որը սպառնում է Հայաստանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանը»,- նշվում է փաստաթղթում:
Բանաձևի նախագծում նշվում է, որ Ադրբեջանը չի կարող համարվել Եվրամիության վստահելի գործընկեր՝ հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղում իրականացրած էթնիկ զտումները: Բաքվին ուղղված կոչով առաջարկվում է երկխոսել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հետ, ապահովել նրանց անվտանգությունը և վերադարձի իրավունքը, ազատել Ադրբեջանում պահվող՝ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին, հորդորվում է ադրբեջանական ուժերին դուրս գալ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից:
Եվրապատգամավորները նաև մտահոգություն են հայտնել արտատարածքային միջանցք բացելու՝ Բաքվի պահանջների կապակցությամբ: