ՖՈՏՈ. Անգործության մատնված մարզպետները. ով ինչով է զբաղված այս օրերին
Անհերքելի փաստ է, որ համաժողովրդական շարժման օրերին, նաեւ դրանից հետո շատ պետական կառույցներ պարապուրդի են մատնված եղել: Օրեր շարունակ գերատեսչությունների աշխատակիցները՝ ընդհուպ ղեկավարների մակարդակով, գործ անելու փոխարեն ուղիղ եթերով հետեւում էին շարժման ընթացքին: Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետ ընտրվելուց հետո իրավիճակը բնականաբար կարգավորվել է, եւ իր կազմավորած կառավարությունը սկսել է ակտիվորեն աշխատել:
Սակայն իրավիճակը նույնն է մնացել մարզպետարանների պարագայում: Չնայած կառավարությունն արդեն ձեւավորվել է, եւ աշխատանքներ են ընթանում, սակայն «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով` այս օրերին մարզպետարանները պարապուրդի են մատնված: Անգործության են մատնված ընդհուպ մարզպետները: Հստակ է, որ նրանք առաջիկայում լքելու են իրենց պաշտոնները, եւ այս օրերին նրանց մոտ ավելի շատ սպասողական վիճակ է, քան աշխատանքային: Ավելին, «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ մարզպետներն անգամ կառավարությունից ոչ մի հրահանգ չեն ստացել. նրանք չգիտեն` այժմ ինչպես եւ որքան պետք է շարունակեն աշխատանքը: Հենց այդ հանգամանքն էլ նրանց անգործության պատճառն է դարձել: Մենք տեղեկացանք, որ այս օրերին կառավարության ոչ մի ներկայացուցիչ, անգամ ոլորտի պատասխանատու նախարարը չի կապվել մարզպետների հետ, նրանց ոչ մի հրահանգ չի տվել:
Մարզպետների անգործության մասին վկայություններն են նաեւ մարզպետարանների պաշտոնական կայք էջերը, սոցիալական ցանցերում մարզպետների ու նրանց խոսնակների պասիվությունը: Բանն այն է, որ նախկինում նույնիսկ մարզպետի արած ամենաչնչին քայլն անգամ անմիջապես տարածվում էր համացանցում, թե «տեսեք՝ այս կամ այն մարզպետը գործ է անում»: Որպես պետության օգտին ռազմավարական առանցքային նշանակության խնդիր` ներկայացվում էր մարզպետներից ոմանց փռշտոցը, նախաճաշելը կամ ընթրիքը, էլ չենք խոսում այս կամ այն պաշտոնյայի օտարերկրյա հյուրի հետ հանդիպումը: Սակայն հիմա արդեն չեն էլ թաքցնում, որ գործ չեն անում:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրել էր, որ Արարատի մարզպետի պորտֆելը տրվելու է «Հանրապետություն» կուսակցությունը: Ներկայիս մարզպետ Արամայիս Գրիգորյանի հնարավոր փոխարինող թեկնածուն Ռազմիկ Թեւոնյանն է, ով խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ «Ելք» դաշինքի թեկնածուն էր հենց այս ընտրատարածքից:
Արարատի մարզպետարանի պաշտոնական կայքում վաղուց որեւէ տեղեկություն առկա չէր մարզպետի գործերի կամ հանդիպումների մասին: Վերջին տեղեկությունը, որ կարող էիր հանդիպել մարզպետի գործունեության մասին, նրա անունից դրված շնորհավորանքներն էին Ընտանիքի միջազգային օրվա եւ մայիսի 9-ի առիթներով: Թվում է, թե բացի շնորհավորանքներից, մարզպետն ուրիշ ոչնչով զբաղված չէ:
Արմավիրի մարզպետի հավանական թեկնածուն «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Արայիկ Աղաբաբյանն է: Այժմ մարզպետի պաշտոնը զբաղեցնող Աշոտ Ղահրամանյանը համեմատաբար ավելի ակտիվ է: Մայիսի 10-ին զոհվածներին հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո նա երեկ այցելել է Վաղարշապատի տարածաշրջանի Արաքս համայնք, ծանոթացել «Բամբակի մշակման և վերամշակման» ծրագրի շրջանակում 300 հա հողատարածքի վրա իրականացվող վար ու ցանքի աշխատանքներին: Սակայն մինչ այդ 7 օրերի նրա գործունեության մասին ոչինչ հայտնի չէ:
Գեղարքունիքի մարզպետի պորտֆելը եւս կտրվի ԲՀԿ-ին, թեկնածուի հարցը դեռ քննարկվում է: Ներկայիս մարզպետ Կարեն Բոթոյանի գործունեության մասին տեղեկություն մարզի պաշտոնական կայքէջում եւս հնարավոր չեղավ տեղեկություն գտնել: Մարզպետը վերջին անգամ ակտիվություն է ցուցաբերել մայիսի 8-ին՝ շնորհավորելով մայիսյան հաղթանակների օրը:
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության անդամ, պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի եղբայրը՝ Քրիստ Մարուքյանը, կարող է զբաղեցնել Լոռու մարզպետի պաշտոնը: Ներկայիս մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը նախկինում հայտարարում էր, թե Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության ձեւավորումից հետո նա հրաժարական կտա: Կառավարությունն արդեն ձեւավորվել է, սակայն մարզպետի հրաժարականի մասին որեւէ պաշտոնական տեղեկություն առկա չէ: Ավելին, մարզպետարանի կայքում նա դեռ շարունակում է ներկայացված մնալ որպես մարզպետ: Սակայն իր գործընկերների նման նա էլ է պարապուրդի մատնված: Վերջին անգամ նա մասնակցել է Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի եւ Շուշիի ազատագրման առթիվ կազմակերպված միջոցառումներին:
Կոտայքի մարզպետ Կարապետ Գուլոյանը, ով ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի փեսան է, եւս հրաժեշտ կտա իր պաշտոնին: Իհարկե, նա անգործ չի մնա, սակայն մարզպետի պաշտոնն էլ չի զբաղեցնի: Մարզպետարանի կայքից տեղեկացանք, որ երեկ ընդունելության օր է եղել, եւ մարզպետ Գուլոյանն անձամբ է ընդունել քաղաքացիներին, իսկ մինչ այդ նրա գործունեության հետ կապված տվյալներ առկա չեն, միայն շնորհավորական խոսքեր են տեղադրված:
Սյունիքի մարզպետի պորտֆելը ԲՀԿ-ին կտրվի, իսկ մինչ այդ ներկայիս մարզպետ Վահե Հակոբյանը եւս պարապուրդի է մատնված: Նա մայիսի 10-ին եղել է Արցախում, մայիսի 11-ին մասնակցել «Ջերմիկ անկյուն Առինջ» խմբային երկրորդ տան բացմանը եւ ապա անհետ կորել: Դրանից հետո նրա գործունեության մասին որեւէ տեղեկություն առկա չէ:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, Վայոց ձորի մարզպետի պորտֆելը հնարավոր է տրվի «Հանրապետություն» կուսակցությանը. այս մասով դեռ քննարկումները շարունակվում են: Ներկայիս մարզպետ Հարություն Սարգսյանը եւս պարապուրդի է մատնված: Մայիսի 15-ին մարզպետարանում տեղի ունեցած քաղաքացիների ընդունելությունն էլ անգամ նա չի անցկացրել, այլ փոխմարզպետը: Վերջին օրերին նրա անունից միայն շնորհավորական խոսք է առկա Ընտանիքի միջազգային օրվա առթիվ:
Տավուշի մարզպետ Հովիկ Աբովյանը համեմատաբար ակտիվ է: Նա մայիսի 15-ին անցկացրել է զորակոչային հանձնաժողովի նիստ, սակայն դրանից առաջ կրկին պարապուրդի էր մատնված: Հավելենք, որ այս պահին առանց մարզպետ են մնացել Շիրակի եւ Արագածոտնի մարզերը, քանի որ դաշնակցական մարզպետները հրաժարական էին տվել, եւ մեր տեղեկություններով այս մարզերում կրկին դաշնակցականներ կնշանակվեն:
Շիրակի ու Արագածոտնի մարզպետներն էլ ՀՅԴ-ական էին, եւ ՀՅԴ-ի՝ կոալիցիայից դուրս գալուց հետո արդեն մեկ ամիս է՝ հրաժարական են ներկայացրել:
Բերված տվյալները եւս վկայում են, որ ՀՀԿ-ական մարզպետներն ու նրանց ղեկավարած կառույցներն այս օրերին բացարձակ չեն աշխատում: Նրանց մոտ ուղղակի ճամպրուկային տրամադրություն է, եւ վայելում են մարզպետության վերջին օրերը, մինչ նրանց հրամանը կլինի: