Ֆրանսիայում հայտարարել են Ադրբեջանից տարածվող ապատեղեկատվության մասին. Reuters
Թվային օտարերկրյա միջամտությունից պաշտպանության ֆրանսիական ծառայությունը (Viginum) իր հաշվետվությունում մեղադրել է Ադրբեջանի հետ կապված սուբյեկտներին Ֆրանսիայի հեղինակությունը Փարիզում 2024թ. Օլիմպիական խաղերի նախաշեմին խարխլելու փորձերի մեջ, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Կազմակերպությունն իր հաշվետվությունում նշել է, որ Ադրբեջանի հետ կապված սուբյեկտները հուլիսի վերջին քարոզչություն են վարել տեղեկատվության մանիպուլացման գծով՝ ուղղված Ֆրանսիայի հեղինակությանը վնասելուն՝ 2024թ. Օլիմպիական խաղերն ընդունելու նրա ունակության առումով։
«Viginum-ի... հաշվետվության համաձայն՝ գրանցվել է Х (սոցցանցում) մի շարք վիզուալ նյութերի զանգվածային տարածում, որոնք կոչ են անում բոյկոտել 2024թ. Օլիմպիական խաղերը»,- նշվել է հաղորդագրությունում։
Գործակալությունը նշել է, որ Viginum-ի հաշվետվությունը ի հայտ է եկել Փարիզի եւ Բաքվի միջեւ հարաբերությունների լարվածության եւ վատթարացման ֆոնին։
Փարիզի եւ Բաքվի հարաբերությունները վերջին ամիսներին լարվել են եւ վատթարացել այն ժամանակվանից, երբ Բաքուն իր վերահսկողության տակ է վերցրել Լեռնային Ղարաբաղը։
Ֆրանսիական դիվանագիտական աղբյուրը տեղեկացրել է, որ Փարիզը դիմել է Բաքվին ապատեղեկատվության հետ կապված պարզաբանումներ տալու համար։ Աղբյուրի խոսքով՝ առաջիկա օրերին նա նաեւ հարցը քննարկելու է X-ում։