ԳԱԶ ԵՒ ՈՌՈԳՄԱՆ ՋՈՒՐ ՉՈՒՆԵՆՔ, ԳՅՈՒՂԱՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆ ՉԿԱ` ԱՊՐԵԼՈՒ ՎԻՃԱԿ ՉԿԱ
Սյունիքում շարունակվում են միջպետական նշանակության ճանապարհների կառուցման ու վերանորոգման աշխատանքները։ Օրերս Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը եւ ճանապարհային դեպարտամենտ հիմնադրամի աշխատակիցները լրագրողների համար շրջայց էին կազմակերպել Հայաստանի Հարավային դարպաս՝  ճանապարհաշինության հետ կապված աշխատանքները ցույց տալու նպատակով։ Կանգ առանք Տաթեւ համայնքի Հարժիս գյուղի հատվածում, որտեղ 7, 2  կիլոմետրանոց ճանապարհ է հիմնանորոգվել։ Շինաշխատանքները գրեթե ավարտված էին։ Լրագրողները չէին հասցրել ծանոթանալ ճանապարհին եւ տեղանքին, երբ Հարժիսի մի քանի բնակիչներ մոտեցան՝ բողոքելու․ ասֆալտն անորակ է, արդեն փոսեր են առաջացել։
«Մի տարի չկա ասֆալտ են արել, բայց արդեն քանդվել է։  Սաղ արդեն փոս ա եղել»,-ասաց Հարժիս գյուղի բնակիչը։ Միայն փոսը չէ, որ մտահոգում է գյուղացիներին` ասֆալտ անելով, ասում են, խնդիրները չի լուծվի։
«Գազ չունենք, ոռոգման ջուր չունենք, գյուղատնտեսություն չկա, ապրելու վիճակ չկա»,-ասաց մեկ այլ բնակիչ՝ շեշտելով սրանք առաջնային խնդիրներն են: «Երիտասարդները գյուղից գնում են, ապրելու իմաստ չեն տեսնում։ Մենք էլ ենք ուզում ապրենք»,-ասաց նա։
Այս հատվածի հիմնանորոգման համար պետական բյուջեից 722 մլն դրամ է հատկացվել մրցույթում հաղթած կապալառու «Գրիգորյան Շին» ընկերությանը։
Ճանապարհային դեպարտամենտ հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արկադի Չերչինյանի խոսքով՝ ճանապարհը դեռ հանձնված չէ, վստահեցրեց. խնդիր կա՝ կլուծեն։
«Ճանապարհը դեռեւս չի ավարտվել, մի փոքր հատված ունենք, որ լաբորատոր փորձաքննության արդյունքներով բացասական է եղել, երեւի բնակիչները հենց այդ հատվածից են դժգոհ։ Շինարարը պարտավորվել է այդ հատվածը նորից ասֆալտապատում անել»,-նշեց նա։