Օրերս Սիսիան քաղաքի կենտրոնական գրադարանում տեղի ունեցավ Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակից, պատերազմի եւ աշխատանքի վետերան Սպարտակ Գրիգորյանի երկար տարիների քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ լույս աշխարհ եկած «Տողեր ներաշխարհից» բանաստեղծությունների, հանելուկների, հանելուկ-խաղիկների գրքի շնորհանդեսը։
Ներկաներին տարբեր տեսանկյունից այն ներկայացրեց գրադարանի տնօրեն տիկին Ա.Խաչատրյանը` նշելով, որ ամեն լույս տեսած գիրք չէ, որ այսպես ուրախացնում է շատերին եւ զվարճացնում մանուկներին։ Սակայն Սպարտակ Գրիգորյանի ստեղծագործությունն իրոք կյանքի գիրք է` ծնված կյանքից, հասցեագրված ընթերցասեր հանրության տարբեր շերտերին։ Չափածո տարաբնույթ շատ ստեղծագործություններում լայնորեն կիրառված է նաեւ ակրոստիքոսային ¥ծայրակապ¤ ժանր։ Ելույթ ունեցողները՝ Սիսիանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ղեկավար Սլավիկ Դադաշյանը, պատմաբան Արարատ Ավագյանը, լրագրող Արմեն Հովակիմյանը բարձր գնահատականի արժանացրին Սպարտակ Գրիգորյանի հեղինակած «Տողեր ներաշխարհից» գրքի բովանդակությունը, անգամ համեմատեցին հայ մանկագիրներ Աթաբեկ Խնկոյանի եւ Ղազարոս Աղայանի ստեղծագործությունների հետ։ Զրույցում հեղինակն ասաց. «…ստեղծագործությունների մի մասը գրել եմ դեռեւս Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին, մի մասը` մութ ու խավար տարիներին, իսկ մյուս մասը` կենսաթոշակի անցնելուց հետո, սակայն դրանք չեն տպագրվել։ Միայն այս տարի Սիսիանի քաղաքապետ Աղասի Հակոբջանյանի անմիջական օգնությամբ եւ «Սիսական» հայրենակցական հասարակական կազմակերպության նախագահ ժորա Խուրշուդյանի օժանդակությամբ լույս աշխարհ եկավ սույն գիրքը, որն ապրածս տարիների, մտածումների, ընկալումների, ցանկությունների արտահայտություն է տարաբնույթ ուղղություններով։ Համոզված կարող եմ ասել` փորձել եմ օգտակար լինել երեխաներին, մարդկանց, իմ հայրենիքին, հողին ու ջրին, մի բան թողնել ինձ պարգեւած կյանքի դիմաց։ Ինչպիսի գնահատականի կարժանանա գիրքն ընթերցողների կողմից` պարզ կդառնա նրանց հանդիպման ժամանակ»։