«Գիտտունի» սաները Պանամայում
Երկրորդ տարին անընդմեջ «Այբ» կրթական համալիրում կազմակերպված ռոբոտաշինության օլիմպիադայի ազգային փուլում «Գիտտուն»-ի կապանյան թիմը (Հայկ Վարդանի Ստեփանյան, Տիգրան Արենի Սարգսյան, Հայկ Արսենի Ստեփանյան, մարզիչ՝ Հարություն Դանիելյան, թիմի ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյան, ազգային ներկայացուցիչ՝  Անժելա Բալաթյան) համաշխարհային ռոբոտաշինության օլիմպիադայի ուղեգիր նվաճեց: Այս անգամ ճանապարհը նրանց հեռավոր Պանամա տարավ:
Ճիշտ է, մեր պատվիրակները մրցանակային տեղ չգրավեցին, բայց գոհացրեցին ժյուրիին՝ առաջադրանքը կատարելով անթերի, այն է՝ վերականգնել խաթարված ինտերնետային ստորջրյա կապը Խաղաղ և Ատլանտյան օվկիանոսների միջև: Փոքրիկ ռոբոտաշինարարները մրցափորձ են ձեռք բերել, ինչը հույժ կարևոր պայման է հետագա հաղթանակների համար: Իսկ մրցակցությունը շատ թեժ էր, քանզի մասնակցում էին 84 երկրի 450 թիմ, որոշ երկրներից՝ մի քանիսը:
Մնում է ավելացնել, որ «Գիտտունի» այս թիմը անցյալ տարի մասնակցել էր գերմանական Դորտմունդ քաղաքում կայացած ռոբոտաշինության համաշխարհային օլիմպիադային:
Իսկ այս օլիմպիադային մասնակցությունն հովանավորել էին  Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային և Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատների տնօրենությունները, «Կապանի ՃՇՇ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Արարատ Կարապետյանը, կապանցի գործարարներ Գարիկ Ղազարյանը, Տիգրան Բունիաթյանը (Մոսկվա), Արման Հակոբյանը, Գրիգորի Փարսյանը, Յանեկ Հակոբյանը, Կարեն Ոսկանյանը, Մանաս Կարապետյանը, որոնց «Գիտտունի» ղեկավարությունը  խորին երախտագիտություն է հայտնում:
Կապանյան պատվիրակության համար ճանաչողական այց էր կազմակերպվել, նրանք հաղորդակից եղան այդ էկզոտիկ երկրի տեսարժան վայրերին: