Շնորհավորում եմ բոլորիս Հանրապետության տոնի կապակցությամբ։
Այսօր յուրաքանչյուր հայի սրտում արթնացնում է խորին հպարտություն և պատասխանատվության զգացում:
1918 թվականի մայիսին մեր նախնիները հիմք դրեցին մի նոր գիտակցության՝ ազատ քաղաքացու, սեփական ճակատագրի տերը լինելու գիտակցության։ Առաջին Հանրապետությունը դարձավ ապացույցը, որ անկախության գաղափարը կենսունակ է նույնիսկ ամենածանր փորձությունների պահին, երբ ժողովուրդը միասնական է և վճռական։ Սա այն համամարդկային արժեքն է, որը ոգեշնչում է բոլոր նրանց, ովքեր պայքարում են արժանապատվության և ազատության համար։
Այս տոնը մեզ հիշեցնում է, որ պետականությունը ոչ թե տրվածք է, այլ ամենօրյա, տքնաջան աշխատանքի, մտքի և հոգու ներդրման արդյունք։ Այն մեզ սովորեցնում է, որ ազգային միասնությունը ոչ թե վերացական հասկացություն է, այլ գործուն ուժ, որը կարող է հաղթահարել ցանկացած մարտահրավեր։ Այդ միասնությունը սկիզբ է առնում մեր ընտանիքներից, մեր համայնքներից և տարածվում ամբողջ հայրենիքով մեկ՝ դառնալով մեր պետության ամրության գրավականը։
Մենք՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ, որպես այդ պատմական ժառանգության կրողներն ենք։ Մեր պարտքն է ոչ միայն հիշել և հպարտանալ անցյալով, այլև այդ հիշողությունն ու հպարտությունը վերածել ներկան կառուցելու և ապագան կերտելու շարժիչ ուժի։
Թո՛ղ Հանրապետության տոնը դառնա մեզ համար մեր ուժերի վերագնահատման, մեր նպատակների վերահաստատման և մեր ընդհանուր իղձերի իրականացմանն ուղղված նոր առիթ։ Թո՛ղ այն մեր սրտերում ամրապնդի հավատը սեփական ուժերի և մեր պետության լուսավոր ապագայի հանդեպ։
Շնորհավորում եմ բոլորիս այս մեծ տոնի առթիվ։ Մաղթում եմ ուժ ու կորով՝ մեր ժողովրդին, և անսասան կամք՝ շարունակելու մեր պապերի սրբազան գործը՝ հանուն հզոր, արդար և բարգավաճ Հայաստանի։