Գորիս-Կապան ճանապարհի փակ լինելու պայմաններում Հայաստան-Իրան առևտրաշրջանառության ծավալներն ավելի քիչ են աճել, քան նախատեսված էր
Գորիս-Կապան ճանապարհի փակ լինելու պայմաններում Հայաստան-Իրան առևտրաշրջանառության ծավալներն ավելի քիչ են աճել, քան նախատեսված էր 2021 թվականի համար։ Այս մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողներին ասաց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Իհարկե, այդ ճանապարհի անմատչելիությունը հանգեցրել է նաև երկու երկրների միջև առևտրի կրճատմանը, բայց ոչ թե կրճատվել է 2020-ի նկատմամբ, որովհետև 2020-ի համամետ 2021-ին ունեցել ենք Իրանի հետ առևտրաշրջանառության 25 տոկոսանոց աճ և հասել ենք 500 մլն դոլարի սահմանաչափին։ Բայց, այնուամենայնիվ, տարվա ընթացքում, մինչև ճանապարհի փակվելը առևտրի աճի ցուցանիշն այնպիսին էր, որ մենք հույս ունեինք անհամեմատ ավելի բարձր աճի սպասում, որը չեղավ, որովհետև ճանապարհի խնդիրն առաջացավ»,- ասաց նա։ Ըստ Քերոբյանի՝ կառավարությունը Սյունիքի մարզում տարբեր ճանպարահաշինական նախագծեր է իրականացնում, որը կմեղմի խնդիրները։