Գորիս-Կապան միջպետական մայրուղին փակ է…
Հենց նոր վերադարձանք Կարմրաքարից. Մ-2 մայրուղի-Դավիթբեկ գյուղ խաչմերուկում ամիսներ առաջ կարգված հսկիչ կետն ուժեղացված է:
Մեր ոստիկանների, ԱԱԾ սահմանապահների հետ նաեւ ռուս սահմանապահներն են՝ հետեւակի մարտական մեքենայով…
Կարմրաքարից այն կողմ անցնել չի թույլատրվում:
Չի թույլատրվում նաեւ լուսանկարահանումներ անել. ռուս սպան խորհուրդ է տալիս այդ հարցով դիմել Կարմրաքարում գտնվող հրամանատարությանը:
Ոստիկանական մեկ ուրիշ հսկիչ կետ էլ Մ-2 մայրուղի-Սյունիք բնակավայրի խաչմերուկում է: Մայրուղու այդ մասից էլ սկսվում է բեռնատարների խցանված շարքը, որ առաջացել է օգոստոսի 25-ի գիշերվանից…
Իսկ թե ինչ է կատարվում մայրուղու Կարմրաքար-Չայզամի-Շուռնուխ հատվածում՝ կարող ենք հիմք ընդունել ՀՀ վարչապետի քիչ առաջ հնչեցրած հայտարարությունն առ այն, թե իբր՝ ըստ ադրբեջանական կողմի՝ հայ զինվորները դանակահարել են ադրբեջանցի զինվորների, ինչն իրականությանը չի համապատասխանում: Այդ պատճառով էլ, իբր, արգելափակել են մայրուղին Չայզամիի հատվածում:
Վարորդները եւ ուղեւորներն անհամբեր սպասում են խնդրի կարգավորմանը:
Խնդիրն այն է, որ մեծ բեռնատար մեքենաները չեն կարող երթեւեկել Կապան-Տաթեւ-Մ-2 մայրուղով: Ասել է թե՝ Կապան-Գորիս մայրուղին Հայաստանի գլխավոր արյունատար երակն է, որը պետք է անհապաղ վերաբացվի:
Հ.Գ. -1
Նրանք, ովքեր պարբերաբար երթեւեկում էին Գորիս-Կապան ավտոմայրուղով՝ տեսնում էին Ճանապարհի արեւելյան եզերքին օր առ օր ադրբեջանցիների կողմից ծնվող ինժեներական կառույցները: Եվ, կարծեք, ոչ սովորական այդ երեւույթը ոչ ոքի չէր անհանգստացնում: Կապանից Գորիս հասնելու համար (կամ՝ հակառակըառնվազն ութ տեղ պետք է անցնել ադրբեջանցիների հենակետերի ուղիղ հայացքի ներքո: Դա՝ միայն տեսանելի դիրքերում, իսկ թե քանի նման դիրքեր կամ հենակետեր կան անտառում, լեռների եւ բլուրների հետնամասերում՝ ոչ ոք չի կարող ասել:
Ստեղծվել էր մի վիճակ, երբ Գորիս-Կապան մայրուղու վրա՝ առնվազն մի քանի տեղ, թուրքերը կարող են մայրուղին շրջափակել: 2021 թ. օգոստոսի 25-ի գիշերը սկիզբ առած ճգնաժամը դրա հերթական ապացույցն է:
Անպատասխան է մնում սյունեցիներիս հետաքրքրող գլխավոր հարցերից մեկը՝ կա՞ արդյոք պայմանավորվածություն՝ հայտնի երեք կողմի միջեւ, որով կարգավորվում է կամ պիտի կարգավորվի Մ-2 մայրուղու Գորիս-Կապան հատվածում երթեւեկության անվտանգությունը: