Գորիսեցիներին, նաեւ հանրապետության գրականագետներին վերստին միավորել էր Ակսել Բակունցը
Իմաստախոսությունն ասում է՝ «Միլիոնավոր մարդկանցից, որ ժողովուրդ են կազմում, ծնվում է միայն մի հանճար, ապարդյուն անցնող միլիոնավոր ժամերից միայն մեկն է դառնում իրոք պատմական: Եվ դա մարդկության աստեղային ժամն է»: Հայ ժողովրդի համար այդ աստեղային պահերից մեկն էլ 1899 թվականի հունիսի 13-ն էր՝ հայ արձակի բյուրեղային վարպետներից մեկի՝ Ակսել Բակունցի ծննդյան աստեղային տեսլաժամը:
Օրերս լրացավ մեծանուն արձակագրի ծննդյան 116-ամյակը, որը Գորիսում նշվեց մեծ շուքով:
Բակունցյան առավոտը սկսվեց մեծանուն գրողի հուշարձանին ծաղկեդրման արարողությամբ:
Գրական տոնն այս տարի նշանավորվեց հիշարժան իրադարձությամբ. թանգարանի բակում Սյունիքի մարզպետի մեկենասությամբ տեղադրվեց գրողի կիսանդրին (քանդակագործ՝ Մ.Ղուկասյան): Մարզպետ Ս.Խաչատրյանի, փոխմարզպետ Վ.Դավթյանի, Գորիսի քաղաքապետ Վ.Ադունցի, Գորիսի հոգեւոր թեմի առաջնորդ Ահարոն քահանա Մելքումյանի եւ պաշտոնատար այլ անձանց անմիջական մասնակցությամբ էլ տեղի ունեցավ հուշարձանի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Բակունցի լուսաճառագ հարկի տակ հավաքված մտավորական ընտրանու ներկայացուցիչները, մայրաքաղաքից ժամանած հյուրերը, որոնց թվում՝ Ե.Չարենցի անվան արվեստի եւ գրականության թանգարանի տնօրեն Կ.Վարդանյանը, գրականագետ, բ.գ.դ., պրոֆեսոր Դ.Գասպարյանը եւ ուրիշներ, իրենց ելույթներում շեշտեցին Բակունցի ստեղծագործության պատմական նշանակությունը, կարեւորեցին բոլոր այն ձեռնարկները, որոնք միտված են նրա գրական հեղինակության ամրապնդմանը, ստեղծագործության հանրայնացմանը եւ սերունդներին Բակունցի իմաստուն ու լուսավոր մտքի ճանապարհով ուղորդելու առաքելությանը:
Օրվա առթիվ թանգարանը Գորիսի մշակութային ու ստեղծագործական կառույցների համատեղ ուժերով բակունցասերներին ներկայացավ միջոցառումների հարուստ ծրագրով: Այցելուները անգնահատելի հնարավորություն ունեցան հաղորդակցվել ու Բակունցի՝ «մյուռոնի նման սրբազնագույն» աշխարհին, «շփվելու» նրա սիրված հերոսների հետ, ներշնչվելու նրա հոգեւոր ներկայությամբ:
Թանգարանում առաջին անգամ բացվեց բակունցյան մոտիվներով գեղանկարների ցուցահանդես՝ Գորիսի Գ.Պարոնյանի անվան արվեստի դպրոցի եւ ՀՀ գեղագիտության ազգային ինստիտուտի Գորիսի մասնաճյուղի սաների մասնակցությամբ, ինչը վառ գույներ հաղորդեց օրվա խճանկարին:
Հյուրերը գրողի բյուրեղային ստեղծագործությունների բույրն ու հմայքը մեկ անգամ եւս վայելեցին «Միրհավ» գրական ակումբի շնորհիվ, որ հանդես եկավ Բակունցի գրական դիմանկարն ամբողջացնող գեղարվեստական կոմպոզիցիայի մատուցմամբ:
Օրվան տոնական հուզառատ լիցքեր հաղորդեց Գորիսի Գուսան Աշոտի անվան մշակույթի կենտրոնի ժող. գործիքների համույթը, առանձին կատարումներով հանդես եկավ երգչուհի Սուսաննա Ղումաշյանը: Հանդիսականներին երաժշտական գողտրիկ համարներ մատուցեցին նաեւ Շառլ Ազնավուրի անվան երաժշտական դպրոցի շնորհաշատ սաները:
Օրը համեմվեց թանգարանի այգում ավանդական մատաղի հյուրասիրությամբ: