Գորիսի պետհամալսարանի գիտխորհուրդը չեղյալ է համարել երկու ֆակուլտետում կայացած դեկանների ընտրությունների արդյունքները
Ընթերցողին արդեն տեղյակ ենք պահել Գորիսի պետական համալսարանի երկու ֆակուլտետում տեղի ունեցած դեկանների ընտրությունների արդյունքների մասին:
Ընտրությունները տեղի էին ունեցել համալսարանի հումանիտար եւ հասարակագիտական մասնագիտությունների ֆակուլտետում, ինչպես եւ բնագիտական մասնագիտությունների ֆակուլտետում:
Տեղյակ էինք պահել, որ ֆակուլտետների խորհուրդներում կատարված ընտրություններին  նախորդել էին իրադարձություններ, որոնք, ըստ համալսարանականների, անդրադարձ են ունեցել քվեարկության օբյեկտիվության, ֆակուլտետների խորհուրդների անդամների ազատ կամարտահայտման վրա:
Տեղյակ էինք պահել նաեւ, որ ֆակուլտետների խորհուրդներում կատարված ընտրությունների արդյունքները պետք է հաստատվեն կամ չհաստատվեն համալսարանի գիտական խորհրդում, որից հետո միայն ռեկտորը կարող է քննարկել հարցը՝ աշխատանքային պայմանագիր (թեկուզ եւ փորձաշրջանով) կնքո՞ւմ է ընտրված դեկանների հետ, թե՞ ոչ:
Սյունիքյան հանրության շրջանում մեծ արձագանք գտած, տարբեր ու հակասական խոսակցությունների տեղիք տված այդ ընտրությունների արդյունքները քննարկվել են Գորիսի պետական համալսարանի գիտական խորհրդի 2018թ. հունվարի 19-ի նիստում:
Նիստը վարել է ԳՊՀ ռեկտոր, ֆիզմաթ գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արտուշ Ղուկասյանը:
Ինչպես տեղեկացնում են Գորիսի պետական համալսարանից, գիտխորհրդի նիստն անցել է բուռն բանավեճերի ու ակտիվ քննարկումների մթնոլորտում:
Առանձնապես ակտիվ են եղել գիտխորհրդի ուսանող անդամները, ովքեր ամոթալի եւ անթույլատրելի են համարել համալսարանի ռեկտորի վարկաբեկմանը, ինչպես եւ նրա առաջնորդությամբ իրականացվող բարեփոխումներին ընդդիմանալուն, խոչընդոտելուն միտված ամեն ամի քայլ:
Գիտխորհուրդն ի վերջո չեղյալ է համարել 2017թ. դեկտեմբերի 27-ին Գորիսի պետական համալսարանի երկու ֆակուլտետում տեղի ունեցած դեկանների ընտրությունների արդյունքները:
Ենթադրվում է, որ ռեկտոր Արտուշ Ղուկասյանը, գործող կարգի համաձայն, կնշանակի ֆակուլտետների դեկանների պաշտոնակատարներ (անորոշ ժամկետով) կամ կհայտարարի նոր ընտրություններ:
Գիտական խորհրդի նիստում քննարկվել է նաեւ համալսարանի արհմիութենական կազմակերպության գործունեությունը ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքին համապատասխանեցնելուն միտված հարց:
Գորիսի պետական համալսարանում Արտուշ Ղուկասյանի նախաձեռնությամբ իրականացվող արմատական փոփոխությունների մասին ավելի հանգամանալից տեղեկություններ կփորձենք ներկայացնել առաջիկայում: