Գորիսի շախմատի մրցաշարը հասավ երկար սպասված եզրափակչին
Գորիսի Ա․ Օրդյանի անվան շախմատի տանը կայացավ «Մեր ապագային» կոչվող մրցաշարի եզրափակիչ փուլը, որը դարձավ Հայաստանում ավելի քան 500 շախմատիստների մասնակցությամբ անցկացվող շարքի եզրափակիչը։
Միջոցառումը կազմակերպել էին Հայաստանի շախմատի ակադեմիան և «Մեր ապագան» կրթամշակութային բարեգործական հիմնադրամը։
Մրցաշարին մասնակցում էին նաև «Մեր ապագան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վահրամ Կարապետյանը և Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի հիմնադիր տնօրեն Սմբատ Լպուտյանը։ Նրանք ողջունեցին մասնակիցներին և նշեցին մրցաշարերի կարևորությունը մարզերում շախմատի զարգացման և հասարակական-մշակութային կյանքի աշխուժացման համար:
Մրցաշարի բացման արարողությանը մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին  հանկարծամահ եղած ագարակցի մարզիչ Պետրոս Մանուկյանի հիշատակը։
Մասնակիցներն ապացուցեցին, որ իրենք շախմատի իսկական վարպետներ են՝ դրսևորելով ոչ միայն ռազմավարական մտածողության հմտություններ, այլև կենտրոնացվածություն։ Յուրաքանչյուր մենամարտ իսկական ինտելեկտուալ մարտ էր, որին հանդիսատեսը դիտում էր շունչը պահած։ Լարվածությունն իր  գագաթնակետին հասավ, երբ հայտարարվեցին եզրափակչի հաղթողների անունները՝ 1-ին տեղ՝ Ալեքս Ալեքսանյան,  2-րդ տեղ՝ Վարդան Մովսիսյան,  3-րդ տեղ՝ Վաչագան Շեգունց,  4-րդ տեղ՝ Արթուր Խոջաբաղյան։
Եզրափակիչ փուլի հաղթողները բազմաթիվ տպավորությունների հետ մեկտեղ ստացան մրցանակներ:
«Մեր ապագան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վահրամ Կարապետյանը նշեց՝ «Գորիսում կայացած եզրափակիչը ոչ միայն մրցաշարի եզրափակիչ փուլն էր, այլ Հայաստանում շախմատային շարժումը զարգացնելու ցանկության խորհրդանիշը: Մենք հպարտ ենք, որ այս մրցաշարը համախմբեց մասնակիցներին ամբողջ երկրից՝ տալով նրանց մրցակցային ոգի և արժեքավոր փորձ ՖԻԴԵ-ի կողմից՝ որպես շախմատի համաշխարհային օլիմպիադայի շրջանակում դարի լավագույն թիմ»։
Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի հիմնադիր տնօրեն Սմբատ Լպուտյանը հավելեց. «Մրցաշարերի շարքն ընդգրկել է Հայաստանի տասնյակ քաղաքներ և մարզեր՝ ներգրավելով հարյուրավոր տաղանդավոր շախմատիստների: Այս եզրափակիչը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ Հայաստանում շախմատի նկատմամբ հետաքրքրությունն աճում է և խաղացողների մակարդակը արագորեն բարձրանում է»:
Գորիսում կայացած եզրափակչին ներկա է գտնվել և ողջույնի խոսքով հանդես եկել ՌԴ ԱԳՆ առաջապահ խմբի ղեկավար Սերգեյ Չաշչիխինը։ Նա շնորհավորեց հաղթողներին, մաղթեց հետագա հաջողություններ և ընդգծեց շախմատի կրթության կարևորությունը՝ նշելով, որ շախմատը կարևոր դեր ունի Հայաստանի բոլոր դպրոցներում։
Այս մրցաշարը վառ էջ դարձավ Հայաստանի մարզերի շախմատային կյանքում, բայց մենք դրանով չենք սահմանափակվում։ Առջևում նոր մրցաշարեր են, հետաքրքիր խաղեր և նոր հանդիպումներ շախմատի խաղատախտակին։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի և «Մեր ապագան» կրթամշակութային բարեգործական հիմնադրամի կողմից կազմակերպված մրցաշարերն անցկացվել են յոթ մարզում և տասը բնակավայրում։
Մարզերն են՝ Սյունիք, Լոռի, Արմավիր, Տավուշ, Գեղարքունիք, Վայոց Ձոր, Կոտայք։
Բնակավայրերն են՝ Կապան, Մեղրի, Քաջարան, Վանաձոր, Արմավիր, Գորիս, Իջևան, Մալիշկա, Հրազդան։
Մրցաշարն անցկացվել է շվեյցարական ձևաչափով՝ 11 տուրով՝ ՖԻԴԵ-ի շախմատի կանոններով։ Ժամանակացույց՝ 5 րոպե ամբողջ խաղի համար + 3 վայրկյան յուրաքանչյուր քայլի համար՝ սկսած առաջինից: