Գորիսի տարածաշրջանի «Զանգեզուր» թերթը 90 տարեկան է
Ուղիղ 90 տարի առաջ այս օրը լույս է տեսել «Զանգեզուր»֊ի առաջին համարը։
90 տարի անց, դեկտեմբերի 5֊ը տոն դարձրեց Գորիսի մամուլի ակումբը, որի ջանքերով թվայնացվեց «Զանգեզուր» թերթի 90֊ամյա կենսագրականը։
Թերթի թղթային տարբերակը էլեկտրոնային տեսք ստացավ և թվայնացված նյութերն այլևս հասանելի են հետազոտողների, պատմաբանների, դասախոսների, փորձագետների, լրագրողների, հասարակության լայն շրջանակների համար:
Օրվա խորհրդով կազմակերպված ցերեկույթին ներկա էին թերթի բոլոր ժամանակների խմբագիրներ, աշխատակիցներ, լրագրողներ և նրանք, ովքեր սերտ համագործակցել են «Զանգեզուր»֊ի հետ։
Հանդիպմանը Գորիսի մամուլի ակումբի տնօրեն Սուսաննա Շահնազարյանը, ով նույնպես հանդիսացել է «Զանգեզուր»֊ի խմբագիր, հուզմունքով ներկայացրեց դրվագներ անցած ուղուց, նշելով որ անձնական երազանքն է իրականություն դարձել։
8 տարի թերթի խմբագրի պաշտոնը ստանձնած, այժմ «Սյունյաց երկիր» թերթի գլխավոր խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանն էլ հիշողություններով ներկայացրեց թերթի անցած դժվարին ուղին։
22 տարի թերթի խմբագրությունում աշխատած, «Լաստ» հեռուստաընկերության տնօրեն Ալվարդ Մեսրոպյանը շնորհակալություն հայտնեց Սուսաննա Շահնազարյանին` հայրական ծուխը ծխեցնելու համար` «Զանգեզուր»֊ը համարելով հայրական օջախ։
Բակունցի տուն֊թանգարանի տնօրեն Վարդան Սարգսյանն էլ կարևորելով տպագիր մամուլը նշեց, որ շատ տպագիր թերթերի մեջ իր լուրջ ուղին է կերտել թերթը։
Վարդան Սարգսյանի առաջարկն ընդունելով Մամուլի ակումբը թերթի տպագիր օրինակները կփոխանցի Ա. Բակունցի տուն֊թանգարանին։
Օրվա ավարտին տոնական տորթը կտրում են զանգեզուրցիները, միմյանց մաղթում արևշատություն և հաջողություն։
ԼԱՍՏ լրատվական ֊ը շնորհակալություն է հայտնում Գորիսի մամուլի ակումբ (Goris Press Club) ֊ին, հանձին Սուսաննա Շահնազարյանին, նման գեղեցիկ նախաձեռնության, տպագիր լրատվականի պատմության կերտման համար։
Թերթի թվայնացված տարբերակին ծանոթանալու համար անցնել հղումով՝ zangezurtert.am: