Սերունդները ժամադրվել ու եկել, մեկմեկու հանդիպել են Գորիսի պետական դրամատիկական թատրոնում: Իսկ այդ մարդկանց թվում են Էմմա Հակոբյանը, Էմմա Պետրոսյանը, Նորա Սարգսյանը, Անիկ Հայրապետյանը, Արմիկ Շալունցը, Նոյեմ Միքայելյանը, Քնարիկ Ադունցը, Տաթեւիկ Ասատրյանը, Էլմիրա Այվազյանը, Զոյա Շեգունցը ու էլի մարդիկ, մարդիկ...
Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը մեծարանքի խոսքեր է ասում մանկավարժների հասցեին. «Ամեն ճանապարհ սկսվում է առաջին քայլից: Առաջին քայլով է պայմանավորված ամեն մի հաջողություն: Իսկ այդ առաջին քայլի ուսուցիչը դուք եք` նախակրթարանների սիրելի տնօրեններ, մանկավարժներ, դաստիարակչուհիներ: Գորիսն աշխարհին տվել է մեծեր, հիանալի մասնագետներ, զինվորականներ: Նրանք ձեր աշխատանքի արդյունքն են: Դուք կարողացել եք նրանց մեջ սերմանել լավն ու բարին, հերոսականը, եւ այսօր մեր երկիրը քաղում է ձեր աշխատանքի պտուղները: Ահա ինչու բոլորս երախտապարտ ենք ձեզ եւ գլուխ ենք խոնարհում բոլորիդ առջեւ»:
Նա շնորհակալագրեր ու դրամական պարգեւներ է հանձնում բազմավաստակ մանկավարժներին։
Գորիսի քաղաքապետ Վաչագան Ադունցը մասնավորապես նշեց. «Այսօր կարեւոր օր է բոլորիս համար: Գեղեցիկ սեռի տոնի առթիվ հավաքվել ենք այստեղ` մեծարելու նախադպրոցական ոլորտի մարդկանց: Իսկ նրանք բոլորը կանայք են, կանայք, որոնց ափերի մեջ տեսնում ենք հայոց ապագան: Ու ապագան այդ պայծառ է, քանի որ նրանք մեր երեխաներին կրթում, դաստիարակում են հայեցի, զարգացնում նրանց ունակությունները, լայնացնում երեխաների մտահորիզոնը, նրանց մեջ դաստիարակում գեղեցիկը, ազնվությունը: Համամարդկային արժեքների ձեւավորման հիմքը մեր մանկավարժները նախակրթարանում ճիշտ հիմքերի վրա են դրել: Ու նաեւ միասնության գաղափարը, որով Գորիսը միշտ հպարտանում է: Կրկին ու կրկին շնորհավորում եմ ձեզ` Կանանց տոնի կապակցությամբ, ցանկանում անամպ երկնքի տակ աշխատանք»:
Շնորհակալանքի խոսքեր են ասում նաեւ վետերան մանկավարժները` իրենց հանդեպ ցուցաբերած ուշադրության համար:
Ու հետո բեմի տիրակալները դառնում են քաղաքի յոթ նախակրթարանի սաները: Երգում, պարում, ասմունքում են մեր կյանքի գեղեցիկ ծաղիկները եւ օրը դարձնում հոգեթով: Ամեն նախակրթարան յուրովի է ներկայացել, նրանցից յուրաքանչյուրի ելույթն ինքնատիպ է: Ամեն կատարում յուրովի իմաստ ու լուծում ունի, իր մեջ խորհուրդ ունի: Իսկ խորհուրդն այդ արդեն հավերժի, լինելիության գաղափարով է շաղախված: Նախակրթարանների սաների յուրաքանչյուր կատարման հանդիսատեսն արձագանքում է ջերմ ծափողջույններով: Երեխաները բեմի վրա դարձել էին մեր կյանքի խորհրդանիշները: Ու դա Սաիդա Ադունցի, Ժասմենա Խաչատրյանի, Նոնա Կարապետյանի, Մարիետա Խաչատրյանի, Մարիետա Մարտիրոսյանի, Կարինե Մինասյանի ղեկավարած հմուտ կոլեկտիվների շնորհիվ:
Միջոցառմանը ցուցադրվեց նաեւ կինոժապավեն, ուր Գորիսն է, ուր մեր նախակրթարանների պատմությունն է, այդ պատմությունը ստեղծող տնօրենները, դաստիրարակչուհիները, երաժիշտները, դայակները…
25 մարտի 2015թ.