Գրական-երաժշտական ցերեկույթ՝ նվիրված Սերո Խանզադյանին
Դեկտեմբերի 8-ին Սյունիքի մարզային գրադարանի սպասարկման բաժնում տեղի ունեցավ ցերեկույթ՝ նվիրված ականավոր արձակագիր Սերո Խանզադյանի կյանքին ու ստեղծագործությանը։ Բաժնի առաջատար գրադարանավար Հասմիկ Թորոսյանն ընդհանուր գծերով ներկայացրեց արձակագրի ստեղծագործական ժառանգությունը, արժևորեց օրվա խորհուրդը։
Կապանի թիվ 3 դպրոցի աշակերտները հատվածներ ներկայացրեցին հայրենագիտական և սկզբնաղբյուրային մեծ արժեք ունեցող «Հայրենապատում» ճանապարհորդության նոթերից։ Նշվեց, որ Խանզադյանի երկու գործեր՝ «Այրված տունը» («Լքված հեքիաթների կիրճը» վերանվանումով) և «Մխիթար սպարապետը» էկրանավորել են «Հայֆիլմ» և «Մոսֆիլմ» կինոստուդիաները։
Շնորհալի դպրոցականները հանդես եկան երգ ու պարով, հնչեցրին դաշնամուրային երաժշտություն։
Օրվա բանախոսը «Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանն էր, ով հետաքրքիր հուշեր պատմեց Սերո Խանզադյանի հետ շփումներից, դրվագներ ներկայացրեց գրողի հասարակական կյանքից, նրա ակտիվ քաղաքացիական դիրքորոշումից։
Միջոցառման ավարտին Սյունիքի մարզային գրադարանի տնօրեն Լիաննա Գասպարյանը և Հասմիկ Թորոսյանը շնորհավորեցին «Սյունյաց երկրի» խմբագրին` լրագրության ոլորտում միջազգային երկու մրցանակի արժանանալու առիթով, թերթի ստեղծագործական կոլեկտիվին մաղթելով նոր հաջողություններ։